اخبار
پایگاه اطلاع رسانی
1395/10/20 دوشنبه
مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور کارکنان وزارت کشور /مقیمی:‌ در تاریخچه مبارزاتی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هیچ ابهامی وجود ندارد
قائم مقام وزیر کشور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را یکی از شجاع ترین، ‌نترس ترین، فعالترین، مبارزترین و متدین ترین شاگردان امام خمینی (ره) توصیف کرد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محمدحسین مقیمی قائم مقام وزیر کشور در مراسم بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، یار صدیق رهبر معظم انقلاب اسلامی که ظهر دوشنبه در وزارت کشور تشکیل شد،‌ ضمن تسلیت این ضایعه بزرگ گفت: باید راه بزرگانی را که برای عظمت انقلاب اسلامی تلاش بسیاری کرده اند و در این راه زحمات زیادی متحمل شده اند را ادامه دهیم .
وی با اشاره کوتاه به تاریخ مبارزات انقلاب اسلامی و عملکرد مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطرنشان کرد: گفتار، رفتار و عملکرد ایشان در دوره های مختلف حیات، قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران مختلف نهضت حضرت امام خمینی (ره) بسیار تاثیرگذار و تعیین کننده بود.
مهندس مقیمی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را یکی از شاگردان ممتاز مکتب امام خمینی (ره) برشمرد و گفت: امام راحل شاگردانی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی را در مکتب خود تربیت کردند که از زمان شروع نهضت شان از سال 40 به مناسبات مختلف در محافل مذهبی،‌ مساجد و در بین اقشار مختلف حضور می یافتند و نظرات امام را به مردم منتقل می کردند و این کار در شرایط دوران مبارزه بسیار سخت بود.
مقیمی اضافه کرد: مجموعه فعالیت های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی گویای آن است که وی چگونه سختی ها و مشقت ها را برای انتقال نظرات امام خمینی (ره) به اندیشمندان، ‌آزاداندیشان و مردم تحمل کرد.
قائم مقام وزیر کشور اظهار داشت: امروز با توجه به وجود امکانات ارتباطی و توسعه تکنولوژی در کشور، انتقال نظرات، دیدگاهها و سخنان بزرگان کار سختی نیست اما در دورانی که زر و زور و تزویر یکجا در حکومت پهلوی جمع شده بود و امکانات زیاد ارتباطی در دسترس نبود و براحتی صحبت های بزرگان وارونه تعبیر داده می شد؛ ایشان متحمل سختی ها می شدند و از طرق مختلف اقدام به انتقال و ترویج نظرات امام راحل کردند.
مقیمی خاطرنشان کرد: حکومت پهلوی برای تخریب شخصیت حضرت امام خمینی (ره) از هیچ اقدامی فروگذار نکرد و البته در عوض شاگردان امام راحل از جمله مرحوم آیت الله هاشمی برای بیان نظرات واقعی امام و ساماندهی شبکه پخش اطلاعیه های امام  و حضورمؤثر در استانهای مختلف کشور،‌ سختی های زیادی را متحمل شدند.
قائم مقام وزیرکشور مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را دارای سه ویژگی مهم در دوران قبل از انقلاب خواند و گفت:‌ ایشان وقت زیادی را صرف خواندن و پیشرفت علمی خود می کرد و نتیجه این ممارست و کوششها؛ تدوین و چاپ آثار مفید از جمله کتاب های ماندگار «نقش سیاه استعمار» و «قهرمان نهضت های مبارزه با استبداد» بود. آیت الله هاشمی رفسنجانی برای روشنفکران و نخبگانی که قصد داشتند تا مساله فلسطین را بدانند و یا نقش روشنگرانی همچون امیرکبیر را در مقابل استبداد و زورگویان بدانند این کتابها را تدوین کرد.
وی تفسیر قرآن را از دیگر فعالیت های مهم مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی برشمرد و گفت: مرحوم هاشمی در یک مقطع 4 ساله که در زندان بسر می بردند، اقدامات خوبی در تفسیر قرآن داشتند و با وجود گرفتار شدن در زندان هیچگاه از فعالیت های انقلابی و مبارزه در راه اسلام دست برنداشتند.
مقیمی گفت: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از جمله کسانی بود که بویژه در سالهای 52 و 53 در زندان؛‌ حامی، و ‌پشتیبان زندانیان و خانواده آنان بود .
وی با اشاره به حمایت های مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از خانواده های گرفتاران و نیازمندان گفت: ‌ایشان در همه دوران ها از همان زمان طلبگی، کار می کردند و با حمایت های خود خانواده زندانیان سیاسی و طلاب و گرفتاران در زندان های سیاسی را تحت پوشش خود قرار می دادند.
مهندس مقیمی به مسئولیت پذیری مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب اشاره کرد و گفت: ایشان همواره فردی مسئولیت شناس بودند که به نحو احسن و با نمره عالی مسئولیت ها و کارهای پذیرفته را به انجام می رساندند .
وی گفت: مرحوم هاشمی رفسنجانی از هیچ تلاشی برای سرو سامان دادن به شرایط پس از انقلاب اسلامی فروگذار نکردند و نخستین حکم رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) به ایشان و مهندس بازرگان، سر و سامان دادن به اعتصاب های کارگران شرکت نفت بود.
مقیمی با بیان اینکه امام خمینی (ره) علاقه زیادی به مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی داشتند، افزود:‌ ایشان یکی از افراد موثر در شورای انقلاب بود که از بدو تأسیس شورای انقلاب به عضویت این شورا درآمدند.
قائم مقام وزیر کشور با اشاره به سامان دهی امور مهم کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی با کمک آیت الله هاشمی رفسنجانی،‌ افزود:‌ مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ریاست مجلس شورای اسلامی را در دوره اول و دوره های بعدی به عهده گرفتند تا زمانی که جنگ تحمیلی به کشور آغاز شد و ایشان نقش تعیین کننده ای در انقلاب و جنگ داشتند و در همه این مراحل تلاش کردند همواره افراد نخبه و صاحبنظر را در کشور شناسایی و با استفاده از نظرات آنها اوضاع کشور را پیش ببرد.
وی تاسیس حزب جمهوری اسلامی، ‌به تصویب رساندن طرحهای مهم کشور، ‌بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ تحمیلی، ساماندهی ‌طراحی و احداث بسیاری از سدهای کشور و تدوین برنامه اول توسعه کشور و نیز نقش آفرینی ویژه در تعیین جانشین امام خمینی (ره) از سوی مجلس خبرگان رهبری را از دیگر اقدامات مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی در زمان حیات ایشان بیان کرد.
مهندس مقیمی با اشاره به تلاش ها و فعالیت های هاشمی رفسنجانی در پیشرفت علمی کشور و عدم وابستگی کشور به دانشگاههای خارجی گفت: ایشان با تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی تلاش کردند تا از اعزام غیر مدیریت شده جوانان کشور به دانشگاههای خارجی برای تحصیل، جلوگیری و بستر مناسب علمی در داخل کشور فراهم شود.
شایان ذکر است در این مراسم که در جمع انبوه کارکنان وزارت کشور برگزار شد،‌ معاونان و مدیران وزارت کشور حضور داشتند./