• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/11/27 چهارشنبهدر وزارت کشور برگزار شد؛‌
گردهمایی روسا و دبیران شورای اقامه نماز استانداری های سراسر کشور / 5 استان برتر در ترویج اقامه نماز معرفی شدند
ناصریان معاون وزیر کشور در گردهمایی روسا و دبیران شورای اقامه نماز استانداری های سراسر کشور از تشیل هیات نظارت بر عملکرد دستگاهها در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت کشور در گردهمایی روسا و دبیران شورای اقامه نماز استانداری های سراسر کشور از تشکیل هیات نظارت بر عملکرد دستگاهها بر طبق قوانین در حوزه توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز برای نظارت بر انجام شاخص های عمومی و تخصصی اقامه نماز در دستگاههای اجرایی خبر داد و گفت: این هیات بر اساس بخشنامه ای که از سوی معاون اول رییس جمهوری ابلاغ شده تشکیل شده است و اعضای آن شامل نمایندگان ستاد اقامه نماز، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه و نماینده عالی برخی دستگاههای دیگر می باشد.
جواد ناصریان در گردهمایی روسا و دبیران شورای اقامه نماز استانداری های سراسر کشور افزود: این هیات شاخص های تخصصی و عمومی دستگاههای مختلف کشور را در مبحث اقامه نماز بطور دقیق مورد ارزیابی قرار خواهد داد.
رئیس شورای فرهنگی وزارت کشور با معرفی 5 استانداری برتر در حوزه ترویج فرهنگ اقامه نماز در سال 1394 ، اظهار کرد: این استانها در توسعه و ترویج نماز؛ اقداماتی را بر اساس شاخص هایی که از سوی وزارت کشور تعیین شده بود به انجام رسانده اند که به عنوان برتر معرفی شدند.
وی شاخص های ارزیابی اقامه نماز را علاوه بر برنامه های مندرج در توافقنامه سال 94، به دو بخش تخصصی و عمومی تقسیم بندی کرد و افزود: ممکن است در این شاخص ها نقاط ضعف و نقاط مثبتی هم وجود داشته باشد اما تلاش می کنیم نقاط ضعف را برطرف کنیم و نقاط قوت را توسعه دهیم .
ناصریان در ادامه به ابلاغ تفاهمنامه ای در سال 95 به استانداریهای کشور اشاره کرد و گفت: این تفاهمنامه با ستاد اقامه نماز کشور به امضا رسیده و در قالب بخشنامه به تمام استانداری های کشور ابلاغ شده است؛ بر اساس این بخشنامه، تلاش شده است تا شاخص های ترویج اقامه نماز،‌ بطور دقیق و سنجش پذیر تعریف و نتایج کار به صورت جمع بندی شده به وزارت کشور ارائه شود.
وی با تاکید براینکه روسا و دبیران شورای اقامه نماز استانداری ها،‌ باید بجای اینکه درگیر اجرای یک برنامه شوند،‌ وظیفه هماهنگی را بر عهده داشته باشند گفت: استانداری ها می توانند با توجه به جایگاه حاکمیتی خود با کمترین هزینه نقش بسزایی در پیشبرد اهداف اقامه نماز در سطح استان داشته باشند.
ناصریان در ادامه سخنانش با استناد به ماده 6 قانون برنامه پنجم توسعه درباره املاک تجاری اظهار داشت: بر اساس این قانون پیش بینی شده است که در خصوص فضاهای با کاربری خدماتی، نمازخانه ای تبدیل به کاربری اداری شده این موضوع باید ساماندهی شود و اگر جدید التاسیس است مالکان باید بر اساس قانون فضایی را به نمازخانه اختصاص دهند.
وی ابراز امیدواری کرد که با پیگیری روسای ستاد اقامه نماز استانداری های کشور بتوان اماکن تجاری و اداری را از این جهت ساماندهی کرد .
وی از ایجاد سامانه ای در سال 95 و96 در حوزه اقامه نماز برای مراکز خدماتی و اداری و رفاهی خبر داد و گفت: این سامانه ها کار جمع آوری واحدهای نابسامان و تغییر کاربری داده شده در بحث اقامه نماز را انجام می دهند و دقت لازم را در این زمینه دارند.
رئیس شورای فرهنگی وزارت کشور همچنین با اشاره به تکالیف شهرداری ها در بحث اقامه نماز در اماکن عمومی گفت: شهرداریها تکالیفی دارند و موظفند تا نظارت دقیقی بر این موضوع داشته باشند وهنگام ارائه پروانه ساخت به مالکان ؛ پیش بینی لازم را در خصوص اقامه نماز داشته باشند.
رئیس شورای فرهنگی وزارت کشور به حاضران جلسه گفت: خرسند خواهم شد که از توصیه ها و نطرات شما بهره مند شوم و تلاش می کنیم تا محدودیت های موجود در این حوزه را از بین ببریم.
وی همچنین از روسای شورای اقامه نماز استانداریهای کشور خواست تا کمتر به امور اجرایی در این حوزه اهتمام ورزند و تمام وقت خود را صرف امور هماهنگی کنند.
ناصریان درپایان با بیان اینکه برگزاری اجلاس های استانی نماز، کمک زیادی به وزارت کشور در پیشبرد اهداف توسعه و ترویج اقامه نماز داشته است، افزود: بخاطراین اهتمام از شما قدردانی و تشکر می کنم .ضمن آنکه وزیر کشور در خصوص اقدامات انجام شده در این حوزه رضایت خود را اعلام کرده اند.
در ادامه این گردهم آئی از 5 استانداری برتر در عرصه اقامه نماز با حضور معاون وزیر کشور و قائم مقام ستاد اقامه نماز تجلیل شد.
بر این اساس،‌ استانداریهای قم – مازندران -- گلستان – گیلان و کهگیلویه و بویراحمد به عنوان 5 استانداری منتخب معرفی شدند و با اهداء لوح تقدیر از روسای شورای اقامه نماز آنها تجلیل گردید.
همچنین روسای ستاد اقامه نماز 5 استانداری برتر گزارش هائی از چگونگی عملکرد خود ارائه کردند.
علاوه براین، در فرصت مناسبی به سوالات روسا و دبیران ستاد اقامه نماز استانداری ها پاسخ داده شد./


نسخه قابل چاپ