• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1395/7/14 چهارشنبهگزارش حسینی راد - استانداری کرمان
شهرستان سیرجان در مسیر پیشرفت و توسعه
سفری هرچند کوتاه و شتاب زده اما پر از دیدنی و شنیدنی ها در دولت تدبیر و امید به سیرکان یا همان سیرجان امروزی، سفری که به قصد بازگشت به گذشته و تمدن این شهرستان انجام شد.
با توجه به قول مساعد استاندار کرمان، استاندار مبتکر طرح دولت شیشه ای در استان مبنی بر راه اندازی تورهای خبری، روز یکشنبه به همت روابط عمومی استانداری کرمان، خانه مطبوعات و مشارکت فرماندار سیرجان و روابط عمومی فرمانداری سیرجان تور خبری به منظور آگاهی بخشی از اقدامات صورت گرفته دولت تدبیر و امید در این شهرستان برگزار شد.
هرچند این سفر یک روزه بیشتر بازدید کوتاه و بدون مقدمه ای از آثار در خطر میراث فرهنگی شهرستان سیرجان که تعدادشان بسیار زیاد است، بود اما در کنار آن بازدیدی از یکی از معادن فعال منطقه که زمینه ساز اشتغال تعدادی از جوانان روستایی شده بود نیز خالی از لطف نبود.
***دانشکده معماری سیرجان امانتی برای آیندگان
بازدید اول از خانه شوکت سعیدی بود، خانه ای تاریخی که تا چند سال پیش متاسفانه محل نگهداری گوسفندان و مخروبه ای برای ایجاد آسیب های اجتماعی تبدیل شده بود.
این مکان تاریخی با درهای رنگی و ساختمانی در دو طبقه یادگاری از ابتدای دوران پهلوی است.
خصوصیت بنا واقع شدن دو اتاق در اطراف یک ایوان و تکرار آن در بنای ساختمان بود و نیز استفاده از نوعی مصالح ساختمانی بنام آجرتراش که از سنگی کوره ای تیره رنگ بنام آجر سرواره تراش داده شده بود و به گفته خانم مهدیه اسفندیارپور کارشناس مرمت سیرجان این نوع مصالح وکاربرد آن در بنا خاص سیرجان و ابتکار 4برادر سیرجانی در عهد گذشته بود.
بنای شوکت سعیدی به تازگی از خاطرات بد گذشته رها شده و با اقدام موثر و مثبت دانشگاه آزاد به همراهی میراث فرهنگی اکنون به دانشکده هنر و معماری از دانشکده های اقماری این دانشگاه تبدیل شده بود.
بساط صبحانه صمیمانه ای توسط دانشگاه آزاد برقرار شده و درحین صبحانه به حرفهای رئیس دانشگاه آزاد وفرماندار گوش می سپریم.
ابوالفضل جعفرقلیخانی رئیس دانشگاه آزاد واحد سیرجان نیز با اظهار امیدواری برای امانت دار بودن دانشگاه می گوید: میراث فرهنگی و محیط زیست میراث و امانتی هستند که حق نداریم در آنها دخل و تصرفی داشته باشیم.
دانشکده هنر ومعماری دانشگاه آزاد را در محله بمید که مکان دوم انتقال شهر سیرجان بوده است به قصد دیدن منطقه تفریحی و خوش آب و هوای بلورد که گویا آثار تاریخی نیز دارد، ترک می کنیم.
***سیرجان و زخم هایی که در گذر تاریخ برداشت
در بین راه وحید حسینی کارشناس باستان شناسی ما را به گذشته سیرجان می برد، جایی که سیرجان را بسی بزرگ تر و عظیم تر از امروزش حس می کنیم.
سیرجان در طول تاریخ چهار بار جابجا شده است در زمان حمله مغولان و محمود افغان تنها دو جابجایی اجباری برای شهر سیرجان بود و در این جابجایی ها بود که آثار تاریخی کمرنگ تر شده و مکان هایی نظیر قلعه سنگ که در قرن 5هجری محل استقرار شهر سیرجان بوده است اکنون تنها نمایی از سنگ های فروریخته را برخود دارد.
این کارشناس مرمت به دوران زندگی تنها حاکم زن سیرجان نیز اشاره می کند ومی گوید: بی بی خاتون دختر ترکان خاتون حاکم کرمان بود که در سیرجان حکمرانی می کرد و دو روستای ده ترکان و ده قطب الدین نیز توسط این بانوی سیاستمدار بنا نهاده شده است.
در خصوص این حاکم، عدالت گستری و مهربانی اش شهره است.
حسینی بی نظیرترین آثار تاریخی سیرجان را مربوط به دوره ایلخان و قراختائیان می داند.
از حافظ ابرو نویسنده مصری تا حمدالله مستوفی و لسترانژ که درباره تاریخ سیرجان نوشته اند می گوید ،وی به وجود امامزاده جلیل القدری که نوه امام موسی کاظم (ع) و تنها با دو واسطه به این امام بزرگ می رسد در شهر سیرجان اشاره می کند.
***بَلوَرد محروم اما مغفول
به بلورد که می رسیم دیدمان درباره سیرجان عوض شده است، حالا وارد تمدنی جدید شده ایم انگار، وجود خانه های تاریخی و بزرگ در این شهر یکی از نکات جالب توجه است، مسجدی هم که برای نماز ظهر به آنجا سر می کشم بسیار بزرگ و چون گذشتگان با دست و دلبازی درآن فضای فیزیکی بکار گرفته شده است به گونه ای که دو درب مسجد فاصله بسیار زیادی به وسعت دو انتهای کوچه از هم دارند.
خانه تاریخی حسین خان بچاقچی بلورد یکی از جاهایی است که نشان دهنده میهمان نوازی مردم این دیار است وسعت خانه و نیز اتاق های متعدد که با طرح گچبری های زیبا که در اثر مرور زمان از بین رفته اند و باغ بزرگی که در این محوطه است نشان از اهمیت حضور میهمان دراین نوع خانه ها دارد.
از خانه حسین خان بچاقچی که بیرون بیایی هنوز هم خانه های قدیمی در این شهر هست که نشان ازخونگرم بودن و میهمان پذیر بودن مردم این منطقه خوش آب و هوا دارد هرچند که نباید از نظر دور داشت بلورد امروزه یکی از مناطق محروم است که در اثر بی توجهی ها به شهری با چهره سالمند تبدیل شده است.
مقصد بعدی ما یکی از آثار تاریخی است که مسیر را عوض کرده و برای تنوع یکی از معادن منطقه چهارگنبد را که تنها6سال از فعالیت آن می گذرد را می بینیم.
وحید زرسنج سرپرست کارگاه معدن می گوید: معدن تخت گنبد با وجود نوپا بودن زمینه تولید صادرات را نیز دارد روزانه 1هزارتن خاک معدنی را در کارخانه های سه گانه اش تبدیل کرده و درنهایت به محصول کاتد مس می رسد.
وی اظهار داشت: تعداد 340بومی های منطقه اکنون دراین معدن مشغول به کار هستند و زمینه صادرات برای محصول ما نیز فراهم است که منتظر اجرای طرح های توسعه و افزایش تولید کارخانه هستیم.
وی اعتقاد دارد اینجا سرچشمه ای در ابعاد کوچک تر است.
***وجه تسمیه چهارگنبد چیست؟
بعد از دیدن معدن وگفتگو با سرپرست کارگاه راهی منطقه چهارگنبد می شویم منطقه ای که به سبب وجود چهار امامزاده عظیم الشان به چهارگنبد مشهور شده است.
البته خانم اسفندیارپور کارشناس مرمت اعتقاد دارد یکی از دلایل نامگذاری چهارگنبد وجود 4رشته کوه مرتفع در اطراف این منطقه است.
امامزاده عبدالرحمان، شاهزاده صالح، شاهزاده سبزپوشان و شاه ولایت چهار نواده امام هفتم هستند که دراین منطقه مدفون هستند.
به گفته ابوذرخواجویی از فعالان رسانه ای سیرجان این منطقه گردشگری سردسیر و دارای میوه های مختلف اقلیم سردسیر که در فصل سرد به سبب سردی شدید خالی از سکنه می شود .
به نظر می رسد علیرغم جنبه اقتصادی که می تواند داشته باشد، وجود معدن تخت گنبد دراین منطقه مانند وصله نچسب باشد به گونه ای که این منطقه را از حالت بکر و طبیعت خداداد خود خارج کرده است.
***باغ سنگی یا اعتراض گاه مردی که حرف زدن نمی دانست
کم کم بعد از ظهر می شود و بعد از صرف ناهار به میزبانی معدن تخت گنبد راهی باغ سنگی سیرجان می شویم جایی که درویش خان اسفندیارپور در حرکتی اعتراضی باغی عجیب از انواع سنگ های آویزان در چوبهای خشک ایجاد کرده است.
در ظاهر امر، درختانی می بینی که سنگ هایی را مانند میوه برخود دارد ولی در اصل حرکت اعتراض مردی که زمین های میراثی خود را در طرح اصلاحات ارضی از دست داده می بینی ،که به سبب عدم توانایی در حرف زدن به سبب لال بودن خود با این روش اعتراض خود را به گوش دنیا رساند.
هرچند حالا این باغ سنگی بعد از مرگ درویش خان تنها شده و نیاز به مراقبت دارد اما به نظر می رسد اقداماتی که انجام شده بعضا بیشتر برای جلب توجه بوده است که نمونه آن ایجاد پارک بازی درست در جوار این باغ است یک سرسره وجدول کاری ایجاد شده که حالا نیمه کاره رها شده نشان از کج سلیقگی بانیان امر دارد.
تنها پسر درویش خان به همراه عروس و بچه ها در این نزدیکی زندگی می کنند شاید سه خانوار شوند اما برق و جاده دارند و در انتظار آب در این منطقه هستند و اگر آب منطقه نیز برقرار شود می تواند زمینه ساز ایجاد اقامتگاه هایی برای گردشگران و نیز ایجاد رستوران و دیگر اماکن گردشگری باشد.
***حضور خیران محلی در بازسازی طرح های میراث فرهنگی
بعد از باغ سنگی راهی محمودآباد می شویم جایی که یخدانی باقی مانده از دوران گذشته در دست تعمیر است ، خیر سیرجانی و متمول بنام فرشید استوار به وصیت پدر خود راهی منطقه شده و در حال مرمت یخدان است در همین نزدیکی دبیرستانی نیز بیاد شهید استوار ساخته اند که سالن ورزشی بزرگی دارد که می تواند به مردم زیادی زمینه ورزش وتحرک را هدیه کند.
این یخدان در مرحله مرمت گنبد است و به گفته خیر این طرح تاکنون 150میلیون تومان برای مرمت آن هزینه شده است.
***گذری بر قبر پیغمبر دزدان
قلعه درویش زیدآباد متعلق به عصر قاجار آخرین جایی است که مصادف با تاریکی هوا می بینیم.
حمیدزیدآبادی مجری مرمت این بنا می گوید: اینجا بارانداز بزرگی بوده است که درویش یوسفعلی زیدآبادی بانهایت گشاده رویی میزبان قافله داران خسته بوده است.
نمای زیبایی دارد اتاق ها پر از طاقچه های خاصی است و سقف بنا ریخته است بارش باران بلایی برسربنا آورده است که در اثر بی مبالاتی بانیان امر این نازیبایی بنا تمام چهره زیبای آن را می پوشاند.
زیدآبادی از نیاز به 500میلیون تومان برای بازسازی کامل بنا می گوید و از مشارکت خیران زیدآبادی برای مرمت بنا قدردانی می کند.
مجری مرمت قلعه درویش با اشاره به کمک 35 میلیونی خیرین محلی زیدآباد گفت: 70میلیون با کمک دولت و مردم در این بنا کار شده وبخش هایی از ایوان جلوی این بارانداز بزرگ که در دوطبقه بنا شده بوده است، احیا شده است.
از بارانداز یا قلعه درویش بیرون می آییم کمی جلوتر با نوشته به مجلس عزای حسین خوش آمدید متوجه بنای حسینیه ای می شویم که آرامگاه شخصیت مبارزی است که باستانی پاریزی کتابی بنام وی نوشته است و او کسی نیست جز "پیغمبردزدان"
برسر قبر وی فاتحه ای می خوانم احساس می کنم در مقابل روح بزرگ این مرد کوچک شده ام پیش خود فکر می کنم آیا هنوز منش پیغمبر دزدان جایی در این دنیا دارد؟
پایان بخش برنامه سفر به سیرجان حضور در باغ شبدیز و صحبت های فرماندار سیرجان است .
وی نوید روزهای خوبی برای سیرجان را دارد، از دیوارکشی اطراف قلعه سنگ سیرجان تا تبدیل یکی از خانه های تاریخی سیرجان به موزه پزشک و نیز میزبانی جشنواره مطبوعات وخبرگزاریها در سال آینده می گوید.
مکی آبادی اظهار داشت:این آمادگی را درشهرستان می بینم که جشنواره مطبوعات را با تمام هزینه هایش میزبانی کنیم .
محسن موحدی معاون میراث فرهنگی استان نیز که تمام امروز را همراه خبرنگاران به تمام بناهای تاریخی سرکشی کرد، از سیرجان به عنوان فعال ترین کارگاههای استانی در مرمت آثار تاریخی یاد می کند.
موحدی اظهار کرد: اگر فرمانداری یا دیگر نهادهای سیرجان مکانی را در اختیار مرکز اسناد استان قرار دهند موزه اسناد در سیرجان را راه اندازی خواهیم کرد.
وی از رتبه اول کرمان در بحث ایجاد اقامت گاههای بوم گردی کشور خبرداد وگفت: نهضت ملی در احیا و نگهداری آثار تاریخی راه افتاده است.
موحدی می گوید: فراهم کردن آب برای باغ سنگی در دستور کار میراث فرهنگی است و در دوماه آینده نیزبا آسفالت جاده منتهی به این باغ زیبا گردشگران زیادی از این باغ اسرار آمیز دیدن خواهند کرد.
***سیرجان و بی مهری هایی که ....
سفر به سیرجان به پایان می رسد همه خبرنگاران که با جمعیت بالای خبرنگاران سیرجانی بیشتر شده اند کم کم به فکر رفتن هستند، سیرجان را با تمام قابلیت های اقتصادی اما بی مهری هایی که در حقش شده را به امید روزهای بهتر پشت سرمی گذاریم وبه کرمان برمی گردیم.
باشد که با طرح موفق استاندار کرمان مبنی برحمایت مناطق مختلف استان توسط مجموعه های اقتصادی، به زودی گل گهر سیرجان به عنوان یکی از غول های اقتصادی استان بتواند چهره محرومیت را از برخی نقاط سیرجان برطرف کند و سیرجانی در خورنامش بسازیم.