• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1395/8/4 سه شنبهمهسا حقانیت - استانداری کرمان
گزارش سفر استاندار کرمان به شهداد /آبان۹۵
سفر اخیر علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان به بخش شهداد دارای خیر و برکت فراوانی برای مردم این منطقه بود.
علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان در روز ملی روستا همراه با حمید ذکااسدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی و ابوالقاسم سیف اللهی معاون عمرانی استاندار و محمد علی توحیدی فرماندار کرمان به بخش شهداد از توابع شهرستان کرمان سفر کرد.
سفر استاندار کرمان و هیئت همراه به بخش شهداد با خیر و برکت فراوانی برای مردم این منطقه همراه بود چرا که در این سفر اصلاح باند فرودگاه متروکه شهداد آغاز شد، چند پروژه روستایی مورد حمایت صندوق کارآفرینی امید به بهره برداری رسید و چندین طرح دیگر هم افتتاح شد.
** شهداد؛ سرزمین شگفتی ها
بخش شهداد در نزدیکی شهر کرمان قرار دارد، وجود کلوت ها، گلدان های طبیعی، طبیعت بکر، آثار تاریخی منحصر به فرد، صنایع دستی زیبا، نخلستان ها، باغ ها و محصولات کشاورزی با کیفیت، گوشه ای از ظرفیت های این منطقه است.
آب و هوای شهداد نیز در نوع خود کم نظیر است زیرا پاییز که این روزها در بیشتر نقاط کشور پاییز سرمای خود را به رخ می کشد هنوز به شهداد نرسیده است و شهداد، این سرزمین کهن هنوز حال و هوای بهار و تابستان را دارد به طوری که در هنگام ظهر باید کولرها را روشن کرد تا قدری از گرمای هوا کاسته شود.
** تاکید استاندار کرمان بر توانمندسازی روستاییان
علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان که از ابتدای مسئولیت خود در استان کرمان همواره بحث توجه به ظرفیت مناطق مختلف از جمله مناطق محروم و استفاده از این ظرفیت ها برای توانمندسازی مردم و به ویژه روستاییان را مورد تاکید قرار داده است برای چندمین بار طی سه سال گذشته به منطقه شهداد سفر کرد.
** تاسیس 101 واحد بوم گردی در استان کرمان
ساعت از 10 صبح گذشته بود که خبرنگاران به خانه بوم گردی در روستای زیارتگاه شهداد رسیدند، استاندار و هیئت همراه وی از صبح زود به شهداد سفر کرده بودند و عملیات اصلاح باند فرودگاه شهداد با حضور آنها آغاز شده بود.
در همین حال و با حضور استاندار کرمان و معاون صندوق کارآفرینی امید مراسمی در خانه بوم گردی روستای زیارتگاه برگزار شد و از طریق ارتباط ویدیو کنفرانس با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری به صورت همزمان در هفت استان چندین پروژه به بهره برداری رسید.
استاندار کرمان در این آیین ایجاد کسب و کارهای خرد و کوچک در روستاها را از اقدامات خوب دولت یازدهم با همکاری صندوق کارآفرینی امید خواند و از افزایش 78 درصدی اعتبارات این صندوق در استان کرمان در دولت تدبیر و امید نسبت به دولت های قبل خبر داد.
رزم حسینی با اشاره به پرداخت 102 میلیارد تومان اعتبارات از سوی صندوق کارآفرینی امید در استان کرمان گفت: 101 واحد بوم گردی در استان کرمان راه اندازی شده است که 900 شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده اند.
وی به قرار گرفتن بخش شهداد در منطقه هشت مناطق هشت گانه اقتصاد مقاومتی استان کرمان هم اشاره کرد و بیان داشت: شهداد ظرفیت خوبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.
** زنان شهداد روی پای خود ایستاده اند
اما استاندار کرمان در حاشیه این مراسم نیز با جمعی از اعضای تشکل «هنر دست زنان آفتاب» دیدار و گفت و گو کرد که صنایع دستی زیبای خود را در خانه بوم گردی روستای زیارتگاه به نمایش گذاشته بودند.
فریبا رادی یکی از اعضای تشکل «هنر دست زنان آفتاب» به استاندار کرمان می گوید: گروه ما با شش نفر خانم آغاز به کار کرد و حالا تعداد اعضا به بیش از 40 نفر رسیده است.
وی بیان می کند: تشکل «هنر دست زنان آفتاب» همچنین یک صندوق خرد روستایی را تشکیل داده اند و صنایع دستی زیبایی را تولید می کنند.
این بانوی روستایی از استاندار کرمان می خواهد تا مکانی را در کرمان برای فروش تولیدات اعضای گروه در اختیار آنها قرار دهد و با اینکه هماهنگی با شرکت های گردشگری برای فروش محصولات شان انجام شود.
در این میان اما از یکی از خانم های تشکل «هنر دست زنان آفتاب» می خواهم تا توضیحات بیشتری را درباره فعالیت های این تشکل بدهد.
این زن جوان می گوید: از دو سال قبل تشکل «هنر دست زنان آفتاب» را بدون حمایت دولت تاسیس کردیم و هر کدام از اعضا 20 هزار تومان سرمایه اولیه در صندوق گذاشتند تا مواد اولیه را برای تولید صنایع دستی خریداری کنیم.
وی عنوان می کند: اعضای تشکل «هنر دست زنان آفتاب» از اهالی روستاهای شفیع آباد و ده سیف بخش شهداد هستند و با تولید صنایع دستی مشغول کار شده اند و درآمدی را کسب می کنند.
همچنین زهرا مهدی آبادی یکی دیگر از اعضای جوان تشکل «هنر دست زنان آفتاب» که بسته کوچکی از شیره درخت گز را به استاندار کرمان اهدا می کند، می گوید: دلالان شیره گز را با قیما ارزان از مردم شهداد می خرند و حق ما را می خورند.
وی ادامه می دهد: ما شیره گز را بسته بندی می کنیم و با قیمت مناسب تری به فروش می رسانیم و امیدواریم در آینده ای نزدیک شیره گز به عنوان طلای سفید شهداد به فروش برسد.
**وقتی چرخ زندگی با چرخ خیاطی می چرخد
استاندار کرمان در ادامه سفر به شهداد به کارگاه خیاطی روستای امیرآباد شهداد رفت و از نزدیک در جریان فعالیت های این کارگاه قرار گرفت.
کارگاه خیاطی روستای امیرآباد بر اساس پروژه ترسیب کربن سایت شهداد با کمک خیران و سازمان فنی و حرفه ای در یکی از مدارس بازسازی شده راه اندازی شده و برای چند نفر از زنان روستایی شغل ایجاد کرده است.
حالا زنان مشغول به کار در این کارگاه خیاطی بخشی از لباس های فرم مدارس دخترانه شهداد را تولید می کنند و چرخ زندگی شان را هم می چرخانند.
در عین حال مردم روستاهای شهداد از استاندار کرمان خواستند، قنات ها را آباد کنند تا کشاورزی رونق بگیرد و مردان روستایی از بیکاری درآیند.
** تقویت اقتصاد شهداد با کمک مردم
همچنین استاندار کرمان و هیئت همراه برای اقامه نماز به مهدیه شهر شهداد رفتند و رزم حسینی در جمع نمازگزاران به ایراد سخن پرداخت و گفت: شهداد با ثبت جهانی کویر لوت در دولت تدبیر و امید جهانی شد و انتظار می‌رود حضور گردشگران خارجی در منطقه افزایش یابد.
وی بیان داشت: اقتصاد مقاومتی به دنبال این است تا در دهه توسعه و پیشرفت بتواند اقتصاد خانوارهای روستایی و شهری را توسط مردم تقویت کند.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی خدمات خوبی را ارائه کرده است، اضافه کرد: استان کرمان به هشت منطقه اقتصادی تقسیم شده است تا شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی در مناطق مختلف این خطه باشیم.
رزم‌حسینی عنوان کرد: روحانیت اگر به حوزه اقتصاد توجه کنند، مردم نیز از علمای دین خود در حوزه فرهنگ اقتصادی پیروی می‌کنند.
وی بیان داشت: در شهداد می‌خواهیم با همکاری مردم در راستای تقویت اقتصاد منطقه تلاش کنیم و مدیر معین منطقه اقتصادی شهداد کار مدیریت را انجام می‌دهد و آموزش‌های لازم به مردم ارائه می‌شود.
استاندار کرمان خاطرنشان کرد: باند فرودگاه متروکه شهداد اصلاح می‌شود تا گردشگران خارجی و داخلی بتوانند از سفر هوایی به شهداد برخوردار شوند.
رزم حسینی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی مستمر و دائمی است، اظهار داشت: در سال آینده شاهد ثمره طرح‌های اجرایی در بخش شهداد خواهیم بود.
** امام جمعه شهداد: استاندار کرمان توانست افراطی ترین گروه ها را به هم نزدیک کند
حجت الاسلام الله وردی امام جمعه شهداد نیز در سخنانی اظهار داشت: اقدامات رزم حسینی استاندار کرمان مبتکرانه است و وی طرح های مختلفی از جمله مثلث توسعه اقتصادی و منشور همدلی انتخابات را ارائه کرد.
وی بیان کرد: استاندار کرمان با تدوین منشور اخلاق انتخاباتی توانست افراطی ترین گروه های استان را دور هم جمع کرده و به هم نزدیک کند.
امام جمعه شهداد تصریح کرد: استاندار کرمان حرفش را در قالب مثلث توسعه اقتصادی زد و بر آن ایستادگی کرد و دیگر استان های کشور هم به این نتیجه رسیدند که راه استاندار کرمان باید راه همه استان ها باشد.
الله وردی اضافه کرد: تیم مبتکر استاندار کرمان توانسته است افراد مختلف را با اقتصاد مقاومتی آشنا کند و خوشحالیم که ذکااسدی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان مسئول منطقه هشت اقتصادی است و تاکنون بیشترین کارها در بخش گردشگری شهداد انجام شده است.
** درخواست یک مادر شهدادی از استاندار کرمان
وقتی می خواهم از ساختمان مهدیه شهداد خارج شوم، یکی از مادران میانسال شهدادی به سویم می آید و می گوید: من نتوانستم با آقای رزم حسینی صحبت کنم، اما شما که همراه آقای استاندار هستید به ایشان بگویید، ما در شهداد گرمای بالای 50 درجه را تحمل می کنیم، اما هزینه آب و برق خیلی گران است.
وی ادامه می دهد: آنهایی که دست شان به دهن شان می رسد از شهداد می روند چه رسد به افرادی که وضع مالی خوبی ندارند، ما نمی گوییم آب و برق مجانی به ما بدهند، اما هزینه ها را کمتر کنند.
این مادر همچنین از من می خواهد تا به استاندار کرمان بگویم، کارخانه ای را در شهداد تاسیس کنند تا جوانان شهدادی مشغول به کار شوند و شهر و دیار خود را ترک نکنند.
** بازدید استاندار کرمان از بازار تاریخی شهداد
و اما استاندار کرمان در سفر به شهداد، بازار قدیمی این شهر را مورد بازدید قرار داد و بر مرمت این اثر زیبای تاریخی تاکید کرد.
رزم حسینی همچنین استخر دو منظوره کشاورزی و پرورش ماهی روستای سیرچ از توابع بخش شهداد را هم افتتاح کرد و این سفر با برگزاری جلسه جمع بندی در دهستان سیرچ به پایان رسید.