• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1395/9/13 شنبههمایی - استانداری کرمان
نقطه ی شروع اختلاف کجاست؟
اگر نظام سلطه را به یک انسان تشبیه کنیم؛ با این سؤالات مواجه می گردیم که او چه کرده؛ چه خواهد کرد و چه می خواهد:
این انسان در گذشته ای نه چندان دور با بهره گیری از نیروی کار ارزان و توان برده هایی که از کشورهای افریقایی ربوده بود؛ توانست جهان صنعتی را بیافریند و با بهره گیری از منابع ارزان؛ از جمله نفتی که دهه های متمادی بشکه ای یک دلار قیمت داشت؛ و سرمایه ی کشورهای تحت استعمار خود توانست به توسعه برسد. به عبارتی دیگر؛ فکر و ایده از او بود و منابع مالی و نیروی کار مجانی از جهان سوم و بدین ترتیب نظام طبقاتی به شکل جدیدی درآمد. در این جا صحبت از تمدنی است که بر شانه های بیش از 50 میلیون برده بنا شده که توسط انگلیسی ها و اسپانیایی ها و پرتقالی ها از خانه هایشان ربوده شده و طی سالهای 1500 میلادی تا الغای برده داری به غرب برده شدند تا اروپا و سپس امریکا را بسازند!!!
امروز نیز این نظام برای بقاء خود؛ همچنان به نیروی کار و انرژی ارزان و منابع معدنی و مواد اولیه مجانی نیاز دارد؛ اما شرایط ظاهری امروز جهان با آن چه که در گذشته بوده؛ متفاوت است. امروز اربابان شلاق به دست بالای سر کارگران در مزارع و کارخانجات نمی ایستند و کارگران و برده ها بخاطر سرقت قرص نانی به اعدام محکوم نمی شوند و ویکتور هوگو نمی تواند بینوایان را به تصویر بکشد.
با این حال واقعیت این است که برغم تفاوت در ظاهر ماجرا؛ ماهیت قصه تغییر نکرده است و درب نظام سلطه؛ همچنان بر پاشنه ی هل من مزید می چرخد.
واقعیت این است که ماهیت نظام سلطه بر منفعت و فایده گرایی به هر قیمت؛ بنا شده ؛ ولی به مدد امپراتوری رسانه ای؛ زیر لایه های کلم گونه و پوشش چند لایه ی تزویر و فریب پنهان گردیده است.
در بحبوحه ی موج آفرینی برای حمله به عراق و آزاد سازی کویت؛ مدتی در اروپا بودم .در آن زمان عراق به تصور حمله ی امریکا و متحدانش از ساحل کویت؛ چندین هزار بشکه نفت را روی دریا رها کرده بود و یک مرغ دریایی که پر و بالش به نفت آغشته شده بود؛ سمبل عطوفت و مهرورزی غرب شده بود.اگر دوستان به خاطر بیاورند؛ یا به آرشیو رجوع کنند به خوبی می بینند که تصویر این پرنده روی جلد تمام رسانه های معتبر جهان نقش بسته بود. اما پس از پایان جنگ و آزاد سازی کویت و فرو نشستن غبار طوفان صحرا؛ وهمچنین پس از جنگ دوم خلیج فارس و سقوط صدام؛ هیچ کس از اثرات هزاران تن بمب بر مردم عراق و پیامدهایی که به کشته و زخمی شدن و معلولیت صدها هزار نفر منجر شد؛ سخن نگفت و تصویری منتشر نکرد. نظام سلطه یعنی کسی که صدام را تجهیز می کند تا به ایران حمله کند؛ او را توسط سفیر خود فریب دهد تا به کویت حمله نماید و بعد او را که تبدیل به چهارمین قدرت نظامی جهان شده به زیر می کشد و در این بین؛ کسی نمی پرسد محصول تحریم های شکننده ای که طی ده سال مردم عراق را به خاک مذلت نشاند؛ چه بود؟؟ نظام سلطه شبیه کسی ست که برای رونق اقتصاد خود پروایی از ساخت و فروش سلاح های کشتار جمعی و بمباران شیمیایی و اتمی ندارد. کسی نیست بپرسد رنج سی ساله ی مجروحان و جانبازان شیمیایی ما محصول کدام کارخانه ی وابسته به نظام سرمایه داری بوده است ؟؟
نظام سلطه بر خلاف ژست های مردم فریب و چهره های خندان سیاستمداران خود؛ از برافروختن آتش جنگ در افغانستان و سوریه و عراق و یمن و آفرینش طالبان و القاعده و داعش و النصره ابایی ندارد. اصلا برای این نظام ؛ سربریدن دهها هزار نفر انسان؛ توسط تروریست های تکفیری؛ به اندازه ی خراب شدن لانه و کشته شدن صدها هزار مورچه؛ در جریان خاکبرداری برای ساخت یک مجتمع تجاری ارزش ندارد. تا به حال کسی شنیده کارفرما یا مهندس و ناظر یک ساختمان؛ در گزارش کار خود نگران مورچه هایی باشد که با یک بیل لودر صدها هزارتایشان تلف شده اند؟
برای نظام سلطه نیز انسان ها دو دسته اند؛ عده ای با آنها و عده ای کم اهمیت تر از مورچگان.
منتهی شکل برخورد تغییر یافته است. تصویری که نظام سلطه در ذهن ما آفریده متفاوت است. بی آن که ماهیت رفتار امروز سیاستمداران این نظام؛ با رفتار ربایندگان برده ها یا جویندگان طلا؛ یا اربابانی که چرخ صنعت و اقتصاد را به قیمت تلف شدن هزاران هزار کارگر و برده و غارت منابع معدنی کشورهای عقب مانده به حرکت درآوردند؛ تفاوتی کرده باشد.
چنین نظامی نمی تواند بپذیرد الگوی دیگری جز سرمایه داری بر جهان حکمفرما شود و داعیه ی الگو سازی داشته باشد و این ؛ نقطه ی اختلاف و رویارویی و نبرد نظام سلطه با کسانی ست که الگویی جز کاپیتالیسم برای اداره ی جهان ارائه و پیاده سازی می کنند.