• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
دیدگاه
1395/11/25 دوشنبه
طهائی چگونه البرز را مهره کلیدی تصمیمات دولت قرار داد؟
در طول دو سال اخیر همواره بنوعی شاهد حضور رئیس جمهوری و وزرا و اعضای هیات دولت در استان البرز بوده ایم. استانی که در مجاورت پایتخت سیاسی کشور قرار دارد و در طول این سالها می توانست در کانون توجه مقامات عالی رتبه کشور باشد اما اینگونه نبود. دومین نماینده ای که دولت تدبیر و امید برای این استان پرفراز و فرود در تحولات سیاسی انتخاب کرده بود شاید اصلی ترین عاملی بود که البرز را از زیر پونز نقشه کشور خارج کرد و در کانون توجه مسئولان ملی قرار داد.
منفک از نگاه انتخاب نماینده عالی دولت در این استان که خود لقب شیخ استانداران کشور را داراست و به اصول بازی و مهره چینی ها واقف است با اینکه بیش از 5 سال از تشکیل استان البرز می گذرد در هیچ برهه ای از تاریخ سیاسی این استان شاهد حضور مکرر مسئولان وزارتخانه ها در البرز نبوده ایم. طهائی چهارمین استاندار این استان با اشراف به این امر در طول دو سال و اندی از حضورش در این استان مکرر رئیس جمهور و پنج وزیر و هشت تن از معاونین و مقامات برجسته دولت را به این استان دعوت کرده و همواره چراغ سبز را برای توجه به البرز در کشور روشن کرده است.
آخرین نمونه این سفرها را می توان در تاریخ دوازدهم بهمن ماه سال جاری مرور کرد. حسن روحانی برای دومین بار در طول چهارماه اخیر به استان البرز سفر کرده است، در تحلیل و واکاوی چرایی توجه به استان البرز شاید باید ردپای حرکت های طهائی را جستجو کرد. شعارش همان تحقق نقشه راهی بود که در فروردین سال 95 از سوی مقام معظم رهبری ترسیم شده بود.طهائی در این مدت سعی داشت تا شعار اقتصاد مقاومتی را به عمل جامه تحقق بپوشاند اما آیا در این زمینه موفق بود؟ حمایت از تولید داخلی را بارها و بارها در بازدیدهای میدانی خود و در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به اجرا گذاشت. پا به پای مدیران واحدهای تولیدی در کارخانه های به گل نشسته، کشتی تولید را از بی تدبیری های افسارگسیخته گذشته بیرون کشید و چراغ تولید را روشن کرد تا اقتصاد مقاومتی جامه تحقق بپوشد. با روشن شدن چراغ کارخانه های خاموش و بازگشت دوباره کارگران بیکار شده نخستین گام ها را به گونه ای برداشت که بارقه امید را در البرز جاری ساخت.
اما این پایان راه نبود، تقویت بخش خصوصی و حمایت از تولید کننده داخلی همان نگاهی بود که با ذکاوت تمام در برنامه های طهائی به چشم می آید. نمونه آن شرکت تولیدی زر ماکارون صادرکننده نمونه کشوری است. طهائی با تدابیر ویژه ای توانست نقشه راه را بنوعی ترسیم کند تا این شرکت با راه اندازی بزرگترین مرکز غله در البرز که خود در خاورمیانه بی بدیل است و سفرهای مکرر هیات دولت برای بازدید از این قطب اقتصادی، در مسیر اقتصاد مقاومتی، منویات مقام معظم رهبری را به انجام رساند و طهائی نیز بخشی از ماموریت ویژه اش را در این زمینه تکمیل کرده و در کارنامه اش به ثبت برساند و بتواند بنوعی پرچم اقتصاد مقاومتی را در استان البرز برافراشته ساخته و نام این استان کوچک اما پرتوان را که سالها در سایه قرار گرفته بود به متن کشور بیاورد.
استاندار البرز اما به ظرفیت نیز قائل نبود و پای خود را فراتر از استان و منطقه و حتی کشور برداشت. افق وسیع او به جهت تجربیاتی که دارد، عمیق تر از نگاه های جزیره ای است و همچون دیده بانی تیزبین، گسترده تر از افق ها را می بیند بنابراین دومین حرکت خود را برای تحقق اقتصاد مقاومتی با دعوت از سرمایه گذاران خارجی و با پیش شرط ورود تکنولوژی جدید و گنجاندن محصولات تولیدی این استان در سبد کالاهای جهانی برداشت. در این مدت از هلند تا آلمان،اوکراین تا چک هیات های متعدد اقتصادی و تجاری به البرز سفر داشتند و طهائی را در ماموریت ویژه اش همراهی کردند؛آنچه که تا به اکنون در تاریخ دیپلماسی اقتصادی این استان وجود نداشته است. اینگونه کارنامه طهائی در این دو سال مدبرانه و با تدبیر در مسیر اقتصاد مقاومتی ورق خورد اکنون باید منتظر ماند و دید ادامه نقشه راه را در تحولات سیاسی چگونه ترسیم کرده است.