• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/11/29 جمعهاستاندار فارس در گفت‌وگو با «پاد»:
شکسته شدن سد سلمان فارسی صحت ندارد/ شادی مردم از سرازیر شدن آب به رودها و دریاچه‌های خشک شده فارس
استاندار فارس با اشاره به شادی مردم این استان از بارندگی‌های اخیر اعلام کرد: با وجود 5 شبانه روز بارش مداوم در این استان و به خصوص در بخش‌های جنوبی که میزان 400 میلی‌متر بارش ثبت شده، همه چیز تحت کنترل است و اخباری که در خصوص شکسته شدن برخی سدها اعلام شد، صحت ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سیدمحمدعلی افشانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلا‌ع‌رسانی دولت با اشاره به حجم بالای بارندگی‌های اخیر در استان فارس تاکید کرد: بعد از سال‌ها خشکسالی و نگرانی مردم از ادامه این وضعیت، در هفته‌ای که گذشت حجم بالای بارش‌ها را شاهد بودیم و مردم از بارش این نعمات آسمانی خوشحال و شاد هستند و تاکنون هیچ خسارت جانی ناشی از این بارش‌های اخیر ثبت نشده است.
وی در خصوص میزان بارش‌ها در این استان گفت: استان فارس یکی از پهناورترین استان‌های کشور است و به همین دلیل میزان بارش‌ در نقاط مختلف استان متفاوت است و بیشتر بارش‌ها در نقاط جنوبی شامل شهرهای فسا، جهرم، فراشبند، قیر، لامرد و فیروزآباد است که بالاترین میزان بارش ثبت شده در استان 400 میلی‌متر بوده. البته میزان بارش‌ها در نقاط شمال استان بسیار کمتر است و کمترین میزان ثبت شده بارش طی بارندگی‌های اخیر در یکی از ایستگاه‌های شمالی هواشناسی تنها 10 میلی‌متر بوده است.
استاندار فارس با گلایه از انتشار اخبار غیر واقعی در خصوص شکسته شدن سد سلمان فارسی گفت: در حال حاضر هر ثانیه 1500 متر مکعب آب وارد این سد می‌شود، اما هیچ مشکلی برای این سد به وجود نیامده و با توجه به اینکه این سد حدود یک میلیارد متر مکعب ظرفیت دارد، اکنون تنها 450 میلیون متر مکعب آب در دریاچه آن ذخیره شده است و نگرانی از بابت استحکام یا ظرفیت سدهای استان از جمله سلمان فارسی و یا سد درودزن وجود ندارد.
وی ادامه داد: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از میزان بارش‌ها می‌شد، نسبت به تخلیه ساکنان روستاهایی که در حاشیه دریاچه سلمان فارسی زندگی می‌کردند، اقدام کردیم. این در حالی است که پیش از این زمین‌ و خانه‌های این افراد خریداری شده و مبالغ لازم نیز به آنها داده شده بود، اما به علت خشکسالی همچنان در حاشیه این دریاچه زندگی می‌کردند که با وقوع بارش‌های اخیر نسبت به تخلیه آنها اقدام شد و این روند به هیچ عنوان ارتباطی به شکسته شدن سد سلمان فارسی نداشته است.
سیدمحمدعلی افشانی با اشاره به خسارت‌های ناشی از این سیل نیز گفت: خساراتی به برخی از روستاهای جنوبی استان وارد آمده است. چرا که بارش 300 میلی‌متر باران که بخش اعظم آن در 48 ساعت گذشته رخ داده را تاب نیاوردند. اما با این حال تمام دستگا‌ه‌های استان در حال خدمات رسانی به سیل‌زدگان احتمالی در شهرهای جنوبی فارس هستند.
استاندار فارس در ادامه با اشاره به شادی مردم استان از بارش‌های اخیر گفت: اکثریت قریب به اتفاق مردم از بارندگی‌های روزهای گذشته شاد و خرسندند، چرا که رودها و دریاچه‌ها بعد از مدتها خشکسالی، با دخایر آب کافی مواجه شده‌اند. همچنین ستاد مدیریت بحران استان فارس هم با همکاری تمام نهادها و دستگاه‌ها از جمله سپاه، بسیج، ارتش، راهداری، نیروی انتظامی، هلال احمر و ... به صورت آماده باش در حال خدمات‌رسانی به مردم هستند.
وی با اشاره به اینکه بارش‌ها در از ابتدای هفته گذشته آغاز شد، گفت: ابتدا حدود 3 روز بارش مداوم داشتیم که باعث شد تا زمین‌های تشنه و رودها و دریاچه‌ها از آب سرشار شوند. اما بعد از وقفه‌ای یک روزه بار دیگر به مدت 48 ساعت بارش مداوم را شاهد بودیم که باعث شد تا در برخی نقاط به شکل سیل در آید. با این حال در سراسر استان فارس، هیچ موردی از قطعی آب، برق و گاز را شاهد نیستیم و امیدواریم تا صبح شنبه این سامانه بارشی بدون خسارت به پایان برسد.
بيشتر
نسخه قابل چاپ