• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/11/28 پنجشنبهاستاندار گیلان خبر داد:
سرمایه گذاری 246 میلیون دلاری بانک سرمایه گذاری آسیا در گیلان
استاندار گفت : سرمایه گذاری 246 میلیون دلاری بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا برای ایجاد تاسیسات فاضلاب 5 شهر گیلان به تصویب رسید.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛  در دیدار با جمعی از مدیران و کارشناسان بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا دکتر نجفی  با بیان اینکه بعد از تحقق برجام، گیلان نیز همانند سایر نقاط کشور شاهد ورود سرمایه گذاران است گفت :آمادگی کامل خود را برای همکاری با بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا( AIIB ) اعلام و از حضور متخصصان این بانک استقبال می کنیم.
وی به موافقت بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا با درخواست اخذ وام 246 میلیون دلاری جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد تأسیسات فاضلاب 5 شهر گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: اجرای شبکه جمع آوری، انتقال و احداث تصفیه خانه های فاضلاب در 5 شهر صومعه سرا، آستانه اشرفیه، لاهیجان، لنگرود و رودسر که بیش از 438 هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد از اهداف دریافت این تسهیلات است.
وی به هدف گذاری بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا برای اعطای تسهیلات 2.4 میلیارد دلاری در سال 2017 و 5 میلیارد دلاری در سال 2018 اشاره و خاطرنشان کرد: برای جذب سهم بیشتری از این تسهیلات جهت اجرای پروژه های مختلف در استان اهتمامی ویژه در بین مدیران وجود دارد.
دکتر نجفی به فراهم بودن شرایط کاری بانک در استان گیلان اشاره کرد و افزود: قصد، عزم و اراده ی مدیران بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا تکمیل کننده ی اقدامات است.
وی با تشریح ویژگی های گیلان گفت :این استان با دارا بودن 14 هزار و 700 کیلومتر مربع و 2.5 میلیون نفر جمعیت سالانه بیش از 30 میلیون مسافر و گردشگر داخلی و خارجی را پذیرا است.
وی گیلان را سومین استان پرتراکم کشور عنوان کرد و افزود: گیلان با تولید 2.4 درصد از تولید ناخالص داخلی  کشور در رتبه 12  قرار دارد.
وی گیلان را جزء استان های برتر کشور از لحاظ باسوادی و شرایط فرهنگی دانست و گفت: تعداد بالای دانشجویان و اساتید دانشگاهی گیلان جزء پتانسل های قوی کشور محسوب می شود.
نماینده عالی دولت در گیلان به بهره برداری راه آهن قزوین – رشت با ظرفیت حمل سالانه 10 میلیون تن کالا و 4 میلیون نفر مسافر تا پایان دولت تدبیر و امید اشاره و خاطرنشان کرد: احداث راه آهن رشت- انزلی-‌ آستارا نیز هم اکنون آغاز شده که امیدواریم در مدت  زمانی 5 ساله به راه آهن جمهوری آذربایجان، CIS و اروپا متصل و مسیر نستراک تکمیل شود.
وی با اشاره به اینکه استان گیلان دارای مرز آبی با چهار کشور حاشیه دریای خزر و مرز زمینی با جمهوری آذربایجان است اظهار داشت: منطقه آزاد انزلی بعنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور و منطقه ویژه اقتصادی بندرآستارا با دو مرز رسمی دریایی و خشکی در استان گیلان قرار دارد.
استاندار گیلان ظرفیت عملیاتی بنادر انزلی، کاسپین و آستارا را در حال حاضر در حدود 11 تا 13 میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت: این میزان ظرفیت در آینده ای نزدیک به 40 میلیون تن خواهد رسید.
وی با بیان اینکه گیلان شاهد تحرکات خوبی در تأمین گاز و آب در دولت یازدهم بوده گفت: از 16 شهرستان استان 8 شهرستان را بعنوان شهرستان سبز معرفی کردیم و در نیمه ی اول سال 96 کل استان را سبز اعلام می کنیم.
در این نشست معاون سرمایه گذاری بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا با ابراز خرسندی از سفر به گیلان و دیدار با دکتر نجفی گفت: بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا در یک سال گذشته توانست با اعطای 1.7 میلیارد دلار تسهیلات به پروژه های مختلف با کشورهای اندونزی، بنگلادش، پاکستان و سایر کشورها همکاری داشته باشد.
احمد شکیل خان به تسهیل شرایط اعطای وام به دولت ها نسبت به بانک جهانی از سوی این بانک اشاره و خاطرنشان کرد: هدف گذاری بانک برای اعطای تسهیلات 2.4 میلیارد دلاری در سال 2017 و 5 میلیارد دلاری در سال 2018 است.
وی افزود: این تسهیلات محدود به بخش فاضلاب نیست و در حوزه های راه سازی، انرژی و سایر بخش ها نیز مشارکت می کند.
معاون سرمایه گذاری بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا اظهار داشت: سعی ما بر این است تا در نزدیک ترین موعد با تأیید شرایط مکانی و سرمایه گذاری با اعطای تسهیلات با کیفیتی مطلوب شاهد اجراء پروژه ها باشیم.
بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا ( Asian Infrastructure Investment Bank ) یک موسسه مالی بین المللی است که به پیشنهاد دولت جمهوری خلق چین در تاریخ 24 اکتبر 2014 با هدف توسعه چندجانبه و تأمین مالی پروژه های زیربنایی در منطقه آسیا تأسیس شده است.
جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از اعضای هیئت موسس این بانک در فروردین ماه سال 1394 به این بانک پیوست.
سرمایه بانک مذکور 100 میلیارد دلار است و 57 کشور عضو هیئت موسس آن هستند.

بيشتر
نسخه قابل چاپ