• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1395/11/28 پنجشنبهاستاندار فارس در جلسه هماهنگی برنامه های یکساله پایتختی جوانان جهان اسلام:
از فرصت انتخاب شیراز به عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام به مطلوب ترین شکل ممکن استفاده شود
استاندار فارس گفت: همه باید بکوشیم تا از فرصت انتخاب شیراز به عنوان پایتختی جوانان جهان اسلام به مطلوب ترین شکل ممکن استفاده کنیم.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛  سید محمد علی افشانی، درجلسه هماهنگی برنامه های یکساله پایتختی جوانان جهان اسلام در شیراز افزود: بسیار خوشحالیم از اینکه شهر شیراز به عنوان نخستین شهر شیعی به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام انتخاب شد، شهری که مشخصه ها و ویژگی های لازم برای انتخاب شدن را داشت.
وی ادامه داد: قطعا این انتخاب به راحتی انجام نگرفته و مسیر دشواری برای این انتخاب طی شده است.
استاندار فارس، در خصوص برگزاری آیین افتتاحیه این مراسم و حواشی پیش آمده نیز گفت: معتقدم که این مراسم در سطحی عالی و با حضور 2 تن از وزرا و یکی از معاونین رئیس جمهوری و همچنین 2 تن از علمای بزرگ شهر، اندیشمندان، صاحبنظران استان و جمعی از جوانان و تشکل ها برگزار شد که همه اینها بیانگر بالا بودن سطح کار بود و اینکه باید از این انتخاب در این مقطع زمانی نهایت استفاده را ببریم.
مهندس افشانی تصریح کرد:  یک بی دقتی باعث شد  حاشیه ایجاد شود و اگر چنین نمی شد کار خوب پیش می رفت چرا که علما با یک علاقه خاصی حضور یافته بودند و حتی آیت الله دستغیب نیز شب قبل از مراسم بیانیه خوبی را صادر نمودند اما نباید اجازه دهیم که آن حاشیه این کار بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد.
وی ادامه داد: اگر آن بی دقتی نمی شد از بیانات علما هم در آن مراسم بهره مند می شدیم و کار با انسجام خوبی پیش می رفت.
استاندار فارس گفت: قطعا اگر امروز شهر دیگری در کشور به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام انتخاب شده بود حتما سوال می شد که چرا شیراز انتخاب نشده است و امروز باید از این اتفاق نهایت استفاده شود چرا که این کار به سادگی محقق نشد.
مهندس افشانی، در خصوص مباحث و دیدگاههای مطرح شده جلسه هماهنگی برنامه یکساله پایتختی جوانان جهان اسلام هم گفت: باید بپذیریم که وقتی می گوییم جوان، هر کس از نگاه خود جوان را نبیند و توصیف نکند بلکه باید با دید باز، جوانان را ببینیم و خطاب قرار دهیم.
وی تصریح کرد: این پایتختی برای تمام جوانان با سلایق و دیدگاهها و تفکرات مختلف است و با همین دیدگاه هم باید دنبال کنیم.
استاندار فارس ادامه داد: کسی نباید به جای انجام وظیفه سوال کند، تمام دستگاههای متولی اعم از شهرداری،دستگاههای فرهنگی و اجرایی مرتبط، دانشگاهها و نهادها باید در ماههای پیش رو پاسخ دهند که در این رویداد بزرگ چه نقشی و چه برنامه ای دارند و بر اساس آن پیش روند.
وی گفت: اگر قرار باشد که همه از هم بپرسند که چه کردید کاری پیش نمی رود. تمام دستگاهها و مجموعه ها باید گزارش عملکرد ارائه دهند و آنها که کوتاهی کنند را نیز معرفی خواهیم کرد.
مهندس افشانی افزود: نمی توان از کنار چنین دستاوردی به راحتی و بی تفاوت عبور کرد. باید بدون ایجاد محدودیت از دیدگاه همه صاحبنظران و اندیشمندان استفاده شود و اینگونه نباشد، هر یک از ما فکر کنیم که باید فقط دیدگاه خودمان اعمال شود.
استاندار فارس ادامه داد: این کار کاری است که همه در آن دخیل هستند و هیچ کس هم نمی تواند مسئولیتی که بر عهده دارد را فردا از دیگری بخواهد، باید طوری برنامه ریزی کنیم و کارها را پیش ببریم که که فردا گفته شود که شیراز به نسبت دیگر شهرهایی که به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام انتخاب شده بودند این مزایا را داشته است و این اتفاق نیز با اقدام و عمل محقق شود نه در حرف.
مهندس افشانی گفت: دغدغه های امروز جوانان ما، فرهنگ جهانی، مهاجرت، سبک زندگی، تحصیل، سلامت و ورزش، زیست مجازی، احساس ناامنی اجتماعی، اشتغال، فناوری های نوین، ابهام نسبت به آینده، باورهای ملی و دینی است که ما به عنوان کسانی که از آنها تجربه بیشتری داریم باید به اینها توجه کنیم و اینها دغدغه هایی هستند که در واقع برای جوانان ما نگرانی ایجاد می کند و باید به اینها پاسخ دهیم و طوری باشد که نظر جوان ما در این حوزه ها شنیده شود تا بتوان از جوان به عنوان یک سرمایه اجتماعی که امروز و خصوصا در جهان اسلام به علت رشد نیروی جوان نسبت به سایر کشورها وجود دارد استفاده مطلوب شود.
وی گفت: انتخاب شیراز به عنوان پایتختی جوانان جهان اسلامی اهداف بسیاری دارد که یکی از اهداف آن معرفی شهر شیراز است .
استاندار فارس گفت: باید از این فرصت برای ایجاد ارتباط بین جوانان جهان اسلام در حوزه های مختلف خصوصا در زمینه دانش، علم و فناوری استفاده کنیم، خصوصا آنچه که خود ما داریم، چرا جوانان ما باید در بهترین دانشگاههای کشور تحصیل کنند، بهترین سطح علمی داشته باشند و هزینه زیادی برای آنها صرف شود اما در اولین گام، کشورهای توسعه یافته را به عنوان هدف زندگی و کار خود قرار دهند.
وی افزود: اگر بخواهیم 100 موضوع را را دنبال کنیم به هیچکدام نمی رسیم، باید اهداف را محدود کنیم، چرا که با این اهداف محدود می توانیم به نتایج ملموسی برسیم.
مهندس افشانی، بر لزوم تشکیل یک دبیر خانه مشخص با مسئول مشخص نیز تاکید کرد و افزود: از آنجا که وزارت ورزش و جوانان در این کار طرف سازمان کنفرانس اسلامی است باید نقش کلیدی و اساسی را داشته باشد اما این کار به تنهایی از عهده یک مجموعه و اداره و سازمان بر نمی آید و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مسئولیت جلسات را بعهده دارد.
استاندار فارس گفت: علاوه بر این باید کمیته های تخصصی نیز تشکیل شود و درآن کمیته ها نیز از حضور جوانان بهره برد البته نه برای اینکه بگوییم جوانی در این کار شرکت کرده است بلکه باید در این کاری که متعلق به خودشان می باشد به جوانان نقش بالاتری دهیم.
وی افزود: باید یکی از دستاوردهای پایتختی جوانان جهان اسلام، این باشد که در سال پیش رو تعداد بیشتری از جوانان به عنوان مدیر در حوزه هایی که توانایی دارند انتخاب شوند.
مهندس افشانی، ضمن تاکید بر لزوم مشخص شدن سهم جوانان در تولید علم و دانش گفت: علاوه بر این باید نقش آزادی در شکوفایی استعداد جوانان نیز در برنامه ها گنجانده شود .
وی افزود: برگزاری نشست علمی در زمینه توحید، قرآن و پیغمبر اکرم(ص) و انتخاب بهترین کتاب نوشته شده در این زمینه، برگزاری نشست علمی قرآن، جوانان و روزگار ما، خوشنویسی مرتبط با قرآن و برگزاری جشنوارهایی با محوریت قرآن از دیگر مواردی است که می توان به آنها پرداخت.
استاندار فارس، بر ساخت یک نماد تحت عنوان سال پایتختی جوانان جهان اسلام نیز تاکید کرد و گفت: این نماد باید طراحی و ساخته شود و در یکی از بهترین نقاط شهر نصب گردد و حداکثر تا پایان شهریورماه این کار باید توسط شهرداری شیراز به نتیجه برسد.
مهندس افشانی گفت: توصیه من این است که حاشیه ها کنار گذاشته شود و از این فرصت استفاده مطلوب کنیم. بیاییم و در جهت اعتلای اسلام و جذب جوانان به فرهنگ غنی اسلام گام برداریم. کاری کنیم که جوانان ما هدف و آرزوی آنها کشور خودشان باشد نه اینکه تا فارغ التحصیل شدند از کشور بروند.
وی گفت: امروز به یک نکته توجه نداریم و آن اینکه با استعدادترین جوانان ما از این کشور می روند و در دیگر کشورها ساکن می شوند و از آنجا که یک انسان متفکر که رتبه های علمی بالایی دارد فرزندش هم اینگونه خواهد شد نسل بعدی که فرزندان این جوانان با استعدادهستند به لحاظ ضریب هوشی با کشور ما و دیگر کشورها فاصله می گیرند .
استاندار فارس ادامه داد: آن موقع است که ضریب هوشی کشوری که این افراد را جذب می کند در آینده بیشتر از دیگر کشورها است، چیزی که امروز به آن فکر نمی کنیم اما 30 سال بعد این تفاوت کاملا مشهود است.
مهندس افشانی تصریح کرد: باید از سفرا و رایزنان فرهنگی و بازرگانی خواسته شود که از انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام حمایت شود.
استاندار فارس ادامه داد: هر کاری ممکن است با اشکال همراه باشد اما باید سعی کنیم که مثبت اندیش باشیم و به این نکته بپردازیم که از این رویداد بزرگ استفاده مطلوب ببریم، البته با ملاحظه تمام آنچه که صاحبنظران در این نشست ها خواهند گفت با تاکید بر اینکه این پایتختی متعلق به تمام جوانان جهان اسلام است.

بيشتر
نسخه قابل چاپ