• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
مرور اخبار استان ها
1395/10/18 شنبه
معاون استاندار کرمانشاه: باید صنعت فرش و گلیم را در استان به دوران اوج خود برسانیم
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: باید صنعت فرش و گلیم را در استان به دوران اوج خود برسانیم زیرا این بخش ها از مزیت ها و ظرفیت های لازم برای توسعه برخوردارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ مهندس رضا رحیمی در شصت و یکمین جلسه کمیته فرش و گلیم استان، گفت: ظرفیت موجود در گلیم استان با فرش برابری می کند لذا وظیفه داریم به همان اندازه که به فرش توجه داریم در راستای توسعه صنعت گلیم نیز در استان گام برداریم.
وی افزود: در زمینه توسعه فرش و گلیم در استان وظیفه مهمی به عهده داریم و باید تلاش کنیم که این بخش ها را برای کارآفرینی، اشتغال، تولید و رونق اقتصادی به سرانجام مشخصی برسانیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تصریح کرد: برای توسعه صنعت فرش و گلیم در استان مشکل منابع نداریم و تسهیلات و اعتبارات لازم برای توسعه آنها و همچنین ارائه آموزش به فرش بافان و گلیم بافان در استان در نظر گرفته شده است که بانک ها هم برای پرداخت این تسهیلات کاملاً مشخص شده اند.
مهندس رحیمی یادآور شد: برای توسعه صنعت فرش و گلیم در استان استراتژی ها و برنامه های خود را به صورت دقیق تدوین کرده ایم و در تلاش هستیم که این بخش ها را به دوران اوج خود برسانیم.
وی خاطرنشان ساخت: استان کرمانشاه از قدیم الایام در زمینه صنعت فرش به ویژه صنعت گلیم دارای ویژگی های منحصربه فردی بوده که باید تلاش و کوشش خود را برای رساندن این بخش ها به دوران اوج بکار گیریم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با اشاره به اقدامات انجام شده از سال گذشته برای توسعه صنعت فرش و گلیم در استان اظهار داشت: طی این دو سال فعالیت ها و اقدامات ارزنده ای برای توسعه این بخش ها صورت گرفته و در حال حاضر صنعت فرش و گلیم در استان جایگاه اصلی خود را شناخته اند اما تا رسیدن به مرحلة عالی باید خیلی بیشتر تلاش کنیم.
مهندس رحیمی همچنین با اشاره به اجرای طرح احداث واحد از پشم تا فرش در استان گفت: خوشبختانه آغاز عملیات اجرایی این طرح در استان مهیا است و این طرح در سال آینده در کرمانشاه به بهره برداری خواهد رسید زیرا در نظر داریم که پشم مورد نیاز صنایع فرش و گلیم در خود استان تولید شود نه اینکه مجبور به خرید پشم مورد نیاز این بخش ها از دیگر استان ها با کیفیت پائین باشیم.
وی همچنین از برگزاری نمایشگاه فرش و گلیم استان با تاکید بر توسعه گلیم در استان خبر دادو گفت: در برگزاری این نمایشگاه باید تلاش ویژه ای جهت شناسایی بیشتر مزیت ها و ظرفیت های موجود در استان در زمینه توسعه گلیم با توجه به قدمت آن صورت گیرد.
وی بیان داشت: خوشبختانه طی چند مدت گذشته گلیم شهرستان هرسین به ثبت رسیده که این موضوع گامی در جهت توسعه بیش از پیش این صنعت قلمداد می شود.
شایان ذکر است در این جلسه در خصوص وضعیت آموزش اشتغال و تسهیلات در نظر گرفته شده برای توسعه گلیم در استان از سوی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان، پرداخت 20 میلیارد ریال تسهیلات به کارگاه های تولیدی توسط صندوق کارآفرینی امید و آخرین اقدامات در راستای پرداخت تسهیلات به قالیبافان خانگی و کارگاه های تولیدی استان توسط پست بانک و بانک سینا ارائه گزارش شد.

نسخه قابل چاپ