• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
مرور اخبار استان ها
1395/10/20 دوشنبه
در نشست خبری استاندار اصفهان صورت گرفت: تشریح فعالیت های اقتصادی دولت تدبیر و امید در اصفهان
دکتر رسول زرگرپور در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ی استان اقدامات دولت برای رفع مشکلات اقتصادی واحدهای تولیدی و صنعتی استان را تشریح نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ دکتر رسول زرگرپور در نشست خبری با اصحاب رسانه ی استان به بیان وضعیت اقتصادی و اقدامات دولت تدبیر و امید برای رفع مشکلات این بخش پرداخت و اظهارداشت: مسائل اقتصادی اصلی ترین چالش کشور به شمار می رود که هم از سوی مقام معظم رهبری و هم ریاست محترم جمهور تاکید شده است.
ا
ستاندار اصفهان افزود: به دلیل اینکه اصفهان صنعتی ترین استان کشور به شمار می رود مشکلات اقتصادی در استان صنعتی اصفهان نمود بیشتری دارد.
پرداخت شش هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای بحران زده
رسول زرگرپور با اشاره به اینکه دولت از ابتدای امسال برای برای خروج از رکود و رونق اقتصادی دو برنامه اجرایی مستقل در خصوص واحدهای تولیدی بحران زده پیگیری کرده است، تصریح کرد: بسته‌ ی حمایتی رونق برای واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و همچنین کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید از جمله این برنامه ها به شمار می رود.
زرگرپور با بیان اینکه در بسته ی حمایتی رونق برای سرمایه در گردش، واحدهای بحران زده 10 میلیارد ریال و برای تکمیل تا ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت می کنند، گفت: سهمیه ی استان اصفهان در این طرح 720 واحد و 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای بود که به ۶۰۰ واحد سرمایه در گردش و به ۱۲۰ واحد تسهیلات تکمیلی اختصاص داده شده است.
استاندار اصفهان افزود: در شش ماه گذشته چهار هزار و ۶۵۶ واحد یعنی نیمی از واحدهای زیر ۱۰۰ کارگر استان در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات ثبت نام کرده‌اند که در 2 مرحله توسط کارگروهی متشکل از اتاق بازرگانی، خانه صنعت معدن، تجارت و بخش کشاورزی و سیستم بانکی پالایش شدند که 3 هزار واحد به دلیل عدم توجیه اقتصادی از سیستم پالایش خارج شدند و یک هزار و 753 واحد صلاحیت دریافت تسهیلات را داشتند.
وی اضافه کرد: از این تعداد ۹۰۰ واحد با سیستم بانکی برای دریافت تسهیلات قرارداد بسته‌اند که میزان قرارداد این واحدهای تولیدی برای دریافت تسهیلات شش هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال است که تا کنون شش هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده است.
استاندار اصفهان یادآور شد: استان اصفهان از لحاظ تعداد ثبت نام در سامانه بهین یاب، تأیید واحدهای داری صلاحیت، مبالغ پرداختی در رتبه نخست کشوری قرار گرفته است و سیستم نظارتی نیز در نظر گرفته شده که بر این واحدها نظارت خواهد کرد.
وی اظهارداشت: با ارائه ی بسته ی حمایتی رونق 34 هزار فرصت شغلی که قرار بود از دست برود، تثبیت شد و 14 هزار اشتغال جدید ایجاد گردید.
زرگرپور با بیان اینکه در خصوص ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی بالای ۱۰۰ کارگر در کار گروه کشوری تصمیم گیری خواهد شد، گفت: در استان ۱۴۲ واحد تولیدی با بیش از ۱۰۰ کارگر وجود دارد که نیاز به ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات دارند که پرونده این واحدها به تهران ارسال و ۵۵ واحد بررسی شده و پرداخت هفت هزار میلیارد ریال به این واحدها به تصویب اولیه رسیده است.
رسول زرگرپور کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید را از دیگر برنامه های دولت خواند و افزود: در این کارگروه به حل مشکلات واحدهای بحران زده با دستگاه ها می پردازد و تاکنون ۳۱۱ جلسه تشکیل شده که ۱۰ هزار و ۸۰۳ مصوبه داشته که 60 درصد این مصوبات اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: ۱۷ درصد واحدهای تولیدی که در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفته‌اند با مشکلات مالیاتی، ۱۲ درصد با بیمه تأمین اجتماعی، ۳۸ درصد پرداخت‌های بانکی و ۳۲ درصد در سایر موارد با مشکل مواجه بوده‌اند که تلاش شده تا حد امکان این موانع رفع شود و با این اقدامات حدود 30 هزار شغل تثبیت شده است.
استاندار اصفهان یادآور شد: با وجود این تلاش‌ها امسال حدود ۱۵ هزار نفر به بیمه بیکاری معرفی شده‌اند اما تلاش شده تا شمار بیکاری‌ها کاسته و مشاغل موجود حفظ شود.
زرگرپور به بیان عملکرد بانک ها در خصوص ارائه ی تسهیلات پرداخت و افزود: در این زمینه سیستم بانکی دولتی حمایت های خوبی از پرداخت تسهیلات به واحدهای بحران زده داشته اند و  بانک‌های نیمه دولتی نیز همکاری قابل توجه ای داشته‌اند اما سیستم بانکی خصوصی همکاری کاملی نداشته که تا کنون چندین بار به این بانک‌ها کارت زرد داده شده است.
تحقق 900 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی رسمی در اصفهان
استاندار اصفهان به سرمایه گذاری خارجی در استان نیز اشاره کرد و افزود: پس از برجام اصفهان اولین استانی بود که اقدام به جذب سرمایه گذار کرد و ۱۴۰ فرصت سرمایه گذاری با اعتبار ۱۱ میلیارد یورو احصا شد که نیاز به ۴۷ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی نیز دارد و تا کنون ۹۰۰ میلیون دلار از این سرمایه گذاری‌ها محقق شده است.
رسول زرگرپور تصریح کرد: قرار داد ۶۹۷ میلیون یوروایی احداث نیروگاه خورشیدی 400 مگاواتی با مشارکت یک شرکت آلمانی، سرمایه گذاری ۱۵۲ میلیون یورو شرکت فرانسوی پژو در کاشان، احداث نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی با سرمایه گذاری ۶.۴ میلیون یورویی یک شرکت قبرسی و قرارداد یک شرکت آلمانی به مبلغ پنج میلیون یورو برای انتقال تکنولوژی در صنعت فولاد از سرمایه گذاری‌های ثبت شده در استان اصفهان است.
قرارداد انتقال مالکیت کارخانه ی ریسباف انجام خواهد شد
زرگرپور با اشاره به اینکه قرارداد انتقال مالکیت کارخانه ریسباف با حضور وزیر راه و شهرسازی امضا می‌شود، تصریح کرد: ساخت یک موزه بزرگ در اصفهان یکی از آرزوهای ۲۰ ساله این شهر است و مناسب ترین مکان برای احداث این موزه کارخانه ی ریسباف اصفهان بود.
وی خاطر نشان کرد: کارخانه در مساحت هفت هکتار و با دارا بودن چندین سازه مرغوب ثبت میراثی با مبلغ ۲۱۵ میلیارد تومان به صورت ۱۶۰ میلیارد تومان واگذاری مستغلات و مابقی به صورت پرداخت نقدی از بانک ملی ایران خریداری شد و طراحی آن برای موزه به صورت بین المللی این موزه در حال پیگیری است.
800 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تکمیل سالن اجلاس
وی با اشاره به وضعیت سالن اجلاس تصریح کرد:  فعالیت‌های عمرانی این سالن با همت شهرداری اصفهان و همکاری دولت در حال پیگیری است که با توجه به محدودیت‌های منابع بهره برداری از آن تاکنون به تاخیر افتاده است که قرار است دولت 800 میلیارد ریال اوراق مشارکت برای تکمیل این پروژه پرداخت کند که جمعا یک هزار میلیارد ریال به سالن اجلاس کمک دولتی شده است و امیدواریم تا اواسط سال آینده شاهد بهره‌برداری این سالن به عنوان پروژه بزرگ مشترک بین دولت و شهرداری باشیم.
بازسازی و نوسازی 220 هزار مترمربع مرکز درمانی در اصفهان 
زرگرپور با اشاره به طرح تحول سلامت در استان اصفهان تصریح کرد: تا کنون حدود شش هزار و 500 میلیون ریال در بخش‌های درمان، هتلینگ، بهداشت در طرح تحول سلامت در استان هزینه شده است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه 220 هزار مترمربع ساختمان جدید و بازسازی و ترمیم مراکز بیمارستانی در استان صورت گرفته است، گفت: افزایش یک هزار و 200 تخت جدید بیمارستانی از اقدامات دولت در طرح تحول سلامت در استان خواهد بود و مجوز سه هزار تخت بیمارستانی نیز به بخش خصوصی داده شده است و با اجرای این طرح 2 هزار و 200 نفر به مجموعه اضافه شده است.
اختصاص 5هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به اصفهان
مدیر ارشد استان در پایان با بیان اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه قول داده است که تا پایان امسال صد درصد تخصیص‌های مربوط به سفر ریاست جمهوری به استان اختصاص یابد گفت: تاکنون حدود 55-60 درصد اعتبارات سفر تخصیص داده شده است و با اوراق مشارکتی که برای تکمیل سالن اجلاس، متر و طرح های ریاست جمهوری اختصاص می یابد جمعا 5 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به اصفهان تخصیص داده می شود. 

نسخه قابل چاپ