• ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
مرور اخبار استان ها
1395/10/19 يكشنبه
استاندار کرمان: زیباسازی محور گردشگری میدان شهدا از حرف تا عمل
رزم حسینی با تاکید بر اینکه دخالت در سرنوشت و آینده شهر و استان برای همه شهروندان الزامی است، گفت: بدون در نظر گرفتن اقتصاد نمی توان در شهر درآمدزایی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ علیرضا رزم حسینی در نخستین جلسه کارگروه زیربنایی کرمان که در سالن پیامبر اعظم (ص) استانداری برگزارشد، افزود: باور ما این است که با تمام نظرات مختلف می توان به نتایج خوبی در حوزه مدیریت استان رسید.
وی تصریح کرد: درجلساتی که با افراد متخصص داشتیم تصمیم گرفتیم ستاد مشورتی استان را فعال نمائیم که خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شد به گونه ای که 90نفر عضو شدند.
استاندار کرمان افزود: کارگروه زیربنایی و محیط زیست یکی از کارگروههایی است که برای زیرمجموعه این ستاد تخصصی نخبگان تعریف شده که امروز اولین جلسه این کارگروه است.
رزم حسینی با اشاره به اینکه در این کارگروه ها از انتقادات و نظرات بهره مند خواهیم شد، گفت: می خواهیم بعد از اصلاحات این نظرات از آن در جلسات رسمی تر استفاده شود.
وی با تاکید بر اهمیت این نظرات در تصمیم گیری های مدیریت استان، یادآورشد: دولت های بعدی نیز یاد بگیرند که از نخبگان و مشارکت آنان استفاده نمایند و از سوی دیگر نخبگان نیز بی تفاوت نباشند و در سرنوشت شهر و استان خود دخیل باشند.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه این نهاد مشورتی همراه وکمک دولت است، افزود: کرمان خیلی قابلیتها دارد و فرصت کار کوتاه است لذا باید از کوچکترین فرصتها بیشترین بهره را برد.
رزم حسینی با اشاره به برنامه بازدید از حمام ظهیرالدوله وکاروانسرای حاج آقا علی شهر کرمان، گفت: نمونه این آثار یکی از ثروت های کم نظیر ما در کرمان است ،و اعتقاد داریم این حرکتی که در شهر توسعه شهری شروع شده  باید با سرعت ادامه یابد.
نماینده عالی دولت در استان افزود: میدان شهدا بیش از 40سال است به این شکل وجود داشته وکسی دست به طرح این میدان اصلی نزده است.
وی با اشاره به اینکه این میدان محل حضور آسیب های اجتماعی شده است، اظهار کرد: بدون در نظر گرفتن اقتصاد نمی توان در شهردرآمد زایی کرد بنابراین در میدان شهدا بعنوان مرکز ناامنی شهر، ساماندهی فضای ظاهری وکاربردی مدنظر قرار گرفته است.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه ما مجبوریم این وضع را اصلاح کنیم، گفت: محور گردشگری میدان توحید، بازار، میدان شهدا و آتشکده زرتشتی به عنوان محور اصلی گردشگری کرمان تعریف شده که هم اکنون بافت تاریخی آن در حال بازسازی است.
رزم حسینی با تاکید براینکه کاروانسرای حاج علی آقا شهر کرمان طی دو سال آینده بازسازی می شود، خاطرنشان کرد: این محور باید احیا شود  وباید با در نظر گرفتن بحث ترافیکی این محدوده، ونیز طرح سنگفرش میدان که در عین سادگی زیبا شود، این احیا صورت گیرد.
وی افزود:در صورت موافقت شهرداری کرمان می توان زیرگذرهایی برای میدان شهدا تعریف کرد.
 
**** تشکیل مجمع مشورتی نخبگان استان با 90 نفر عضو
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان نیز ادامه این جلسه گفت: مجمع مشورتی نخبگان استان  با90عضو تشکیل شده است و در این مجمع کارگروههایی برای اقدامات موثر در استان پیش بینی گردید که کارگروه زیربنایی ومحیط زیست یکی از پیشنهادات بود.
ابوالقاسم سیف اللهی با اشاره به اینکه تمام نظرات مطرح شده در کارگروه اصلاحاتی خواهد داشت که در پایان به کارگروه مشورتی استان خواهد رفت، افزود: اولین پروژه مدنظر در این کارگروه طرح زیباسازی میدان شهدا و ایجاد فضای مفرح و آرام برای شهروندان است که به پیشنهاد شهرداری کرمان مطرح شده است.
 
**** میدان شهدا به محور گردشگری شهر کرمان تبدیل خواهد شد
شهردار کرمان نیز در ادامه با اشاره به اینکه میدان شهدا محور گردشگری شهر کرمان است، یادآورشد: محور گردشگری از میدان توحید شروع  و تا میدان شهدا ادامه می یابد که میدان شهدا مرکز ثقل این طرح خواهد بود.
علی بابایی به طرح جدید زیباسازی میدان شهدا نیز اشاره کرد و گفت: با حضور مشاور طراحی و اصلاحاتی انجام شده و چکیده مطلب در جلسه مطرح می شود تا بررسی گردد.
وی با اشاره به اینکه سعی شده در طراحی انجام شده  طرح تفصیلی شهر و نظرات میراث فرهنگی استان در خصوص بافت تاریخی نیز مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد:  درخصوص میدان توحید نیز اقداماتی خواهیم داشت که امید می رود کارهای انجام شده را در این میدان نیز بتوانیم ادامه دهیم تا به میدان شهدا متصل شود.
 
**** تبدیل عرصه مسجد جامع کرمان به فضایی اجتماعی
مشاور طراحی میدان شهدا با اشاره به اینکه میدان شهدا در بافت شهری کرمان یکی از میدان های بزرگ کشور و کرمان است، گفت: ساختار این میدان به گونه ای است که شش محور ساختاری برای ورود به این میدان وجود دارد و در جنب خیابان های میرزارضا وشریعتی گره ترافیکی ایجاد شده است.
وی با اشاره به اینکه در طراحی انجام شده فضاهای اطراف بازار به گونه ای تعریف می شوند که بازار در مرکز طرح باشد، افزود: امید می رود میدان شهدا به سرزنده ترین میدان در کشور و مرکز توسعه ای برای باز آفرینی نقش بافت کهن شهر کرمان تبدیل بشود.
مشاور طرح میدان شهدا یادآورشد: در این طرح شش راه ورودی به میدان  تبدیل به سه راه می شود و محور حرکتی روانی ایجاد می گردد بگونه ای که در این طرح خیابان میرزا رضا و مادر و مشتاقیه بسته شود و دسترسی های پشت این خیابان ها حل شود.
وی از اتصال بازار و مسجد جامع در راستای اجرای این طرح خبرداد وگفت: بازار به صورت پیاده به مسجد و میدان اتصال داده می شود و مسجد جامع نیز پویاتر شده و کاربری های متناسب فرهنگی پیدا می کند.
مشاور طرح با اشاره به بی نظمی های ترافیکی فعلی در میدان شهدا، اظهار کرد: فعالیت های عمده میدان مشتاق عمدتا به سمت جنوب است چه میدان تره بار یا مشتاقیه وبازار ومسجد جامع عمدتا در نیمه جنوبی واقع شده اند و باید در این شرایط فضا برای پیاده ها فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه بدنه پشت رواق های تعریف شده در اطراف میدان شهدا نیز بی نظم هستند، تصریح کرد: وسط میدان درختان بلندی هستند که  توده درختی بیشه مانند ایجاد کرده و نوع رفتارها از ساعت 6بعد ازظهر در شان عناصر تاریخی نیست.
مشاور میدان شهدا افزود: می توان اغلب اجتماعات شهر کرمان برای گروههای اجتماعی مختلف را در فضای جدید تعریف کرد.
وی با بیان اینکه عرصه مسجد جامع نیز به فضایی اجتماعی تبدیل خواهد شد، تصریح کرد: هیچ عنصری در برابر تاریخ بزرگ مسجد  نمی تواند مقاومت کند پس پیشنهاد شد از طرح چهارباغی برای مسیر  ارتباطی بین  مسجد و سپس بازار کرمان و پیاده راهها استفاده شود.
 در ادامه جلسه اعضای کارگروه در خصوص موانع سد راه طراحی جدید شهری اظهار نظر کردند.
تضاد ایجاد پیاده راه وسواره رو در میدان جدید، عدم تطابق طرح چهارباغی روی فرش با سنگفرش، پابرجا بودن گره های ترافیکی اطراف میدان و نیز نیازمند بودن بررسی بیشتر وجدی ترروی طرح از جمله مسائل مطرح شده بود.

نسخه قابل چاپ