چهارشنبه 4 بهمن 1396  
 
Wednesday, January 24, 2018  
 
الأربعاء, جمادى الأولى 07, 1439  
 
banner banner banner
shoarsal
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/1/30 چهارشنبه
برگزاری نشست خبری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با موضوع انتخابات/ تهدید خاصی برای امنیت انتخابات نداریم
ذوالفقاری رئیس کمیته امنیت انتخابات کشور با بیان اینکه در تمامی مراحل انتخابات باید قانون ملاک عمل باشد، گفت: با هر گونه اقدام خلاف قانون برخورد جدی می‌کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، حسین ذوالفقاری در نشست خبری امروز خود با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای تامین امنیت انتخابات از نیمه اول سال ۹۵ آغاز شده است، اظهار کرد: برای تمامی مراحل انتخابات بررسی کرده ایم که چه آسیب های امنیتی وجود دارد و چه اقداماتی باید انجام شود. پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته و اشراف اطلاعاتی ما در کل کشور و فضای بیرون کشور بیان می‌کند که تهدید خاصی برای امنیت انتخابات نداریم، البته این بدان معنا نیست که تمامی ابعاد موثر بر امنیت انتخابات مورد توجه قرار نگیرد. بلکه حتی پیش بینی پدیده های ناشناخته برای انتخابات نیز صورت گرفته است.
وی در ادامه افزود:‌ ستاد امنیت انتخابات کشور با حضور اعضای آن مرکب از ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه،‌ارتش، ناجا ، وزارت اطلاعات ، دستگاه قضایی و صدا و سیما از چند ماه قبل تشکیل شده و به صورت منظم جلسه داشته است، تمامی پیش‌بینی‌های لازم هم در این زمینه انجام گرفته است.این ستاد شامل سه کمیته اشراف اطلاعاتی، کمیته عملیات و کمیته افکار عمومی می‌شود. کمیته اشراف اطلاعاتی مرکب از دستگاه‌های اطلاعاتی کشور و حوزه فضای مجازی است که کار رصد اطلاعاتی در فضای مجازی و حقیقی را برعهده دارند. در کمیته عملیات تمام برنامه‌های امنیتی ما از مرزهای کشور تا داخل شعب اخذ رای انجام می‌شود.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه اطلس امنیت انتخابات تهیه شده و برای تک تک استان‌ها ارسال شده است گفت:‌در این اطلس پیش بینی های لازم برای مناطقی که مستعد آسیب های امنتیی هستند صورت گرفته است همچنین دستورالعمل مربوط به امنیت انتخابات به تمامی استان‌ها ارسال شده است.
ذوالفقاری در ادامه با اشاره به اینکه ۲۶۰ هزار نیرو  تامین امنیت انتخابات را بر عهده دارند، گفت: ۴۰ فروند بالگرد ستاد انتخابات استان ها را پشتیبانی می‌کند و تمامی نهادهای امنیتی کشور از جمله وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات ناجا نیز فعال هستند. ما هم هر چه به ایام انتخابات نزدیک تر می شویم تشدید امنیت از مرزهای کشور را خواهیم داشت. با دستگاه قضا هم هماهنگ کردیم که اگر ایست بازرسی لازم باشد، این کار با دستور قاضی ویژه انجام می‌شود. یک کمیته قضایی هم در دادستانی کل کشور و استان ها تشکیل شده که کار برخورد با جرایم انتخاباتی را انجام می دهد.
در ادامه خبرنگاری با اشاره به احتمال حضور برخی داوطلبان انتخابات در بازی امروز ورزشگاه آزادی، پرسید  که چه اقدامی در این زمینه انجام شده است؟ که ذوالفقاری در پاسخ گفت:‌حضور فردی افراد از جمله هر یک از کاندیداها در چنین فضایی منعی ندارد، اما اگر کسی بخواهد در این جمع ها صحبت کند یا کار تبلیغاتی انجام دهد ممنوع است چون هنوز زمان تبلیغات فرا نرسیده است و از این اقدامات جلوگیری می‌شود اما حضور به عنوان یک شهروند از نظر قانونی ممنوعیت ندارد.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که ا گر کاندیدایی به نتیجه تائید صلاحیت یا انتخابات تمکین نکرد چه اقدامی از سوی ستاد امنیت انتخابات کشور انجام می‌شود تصریح کرد: همه داوطلبان پایبندی خود رابه قانون اعلام کردند اما ما برای شرایط رعایت نکردن قانون پیش بینی های لازم را انجام دادیم. علاوه بر تذکرات و اقدامات امنیتی،  پیش بینی کرده ایم در شرایط رعایت نکردن قانون، در چارچوب قانون برخورد جدی خواهند داشت. اعتراض و شکایت باید در چارچوب قانون باشد ولی اگر رفتاری از سوی نامزدها رخ دهد که پیامدهای امنیتی داشته باشد، مسئولیت آن رفتار با آن نامزد انتخابات است و حتما باید پاسخگو باشد.
ذوالفقاری در ادامه تاکید کرد: معیار اصلی ما قانون است و برگزاری نشست ها و تجمعات ضوابط خاص خود را دارد. راه اندازی کارنوال ممنوع است اما تجمعات و تبلیغات در چارچوب قانون مشکلی ندارد. وی به بعضی جرایم انتخاباتی هم اشاره کرد که عبارتند از خرید و فروش رای، رای دادن با شناسنامه جعلی، تهدید یا تتمیع، اخلال در امر انتخابات، تقلب در شمارش آرا و ایجاد رعب و وحشت.
رئیس ستاد امنیت انتخابات کشور با بیان اینکه تجمع در مکان های باز به مجوز نیاز دارد اما در اماکن دربسته به مجوز استانداری نیاز ندارد خاطر نشان کرد: با این وجود؛ باید هماهنگی و اطلاع رسانی انجام شود و تمام برنامه ها در چارچوب قانون انجام شود.
ذوالفقاری درباره اعلام نتایج ا نتخابات نیز گفت:‌ به تمامی کاندیداها اعلام  می‌شود که هیچ کس به هیچ وجه حق ندارد قبل از اعلام رسمی نتایج شمارش آراء، نتیجه ای را اعلام کند، زیرا صرفاً وزارت کشور حق اعلام نتایج را دارد و مسئول این کار است. در نتیجه اگر کسی نتیجه ای اعلام کند خودش مسئول پیامد ادعای خود خواهد بود.
معاون امنیتی وزیر کشور درباره حفاظت از نامزدهای انتخابات اظهار کرد : نحوه حفاظت و تامین امنیت حتی استقبال از نامزدهای انتخابات را پیش بینی کردیم تا با همه کاندیداها به شکل مناسب و یک نواختی برخورد شود اما نامزدهایی که در حال حاضر مسئولیت و جایگاه حقوقی دارند ، به اعتبار شخصیت حقوقی و مسئولیت شان رده های امنیتی و حفاظتی آن‌ها مشخص می‌شود، اما اگر نامزدی هم بیاید که جایگاه حقوقی نداشته باشد اما حفاظت از وی مناسب نباشد، برنامه ای را در نظر گرفتیم که از این شخصیت ها هم حفاظت شود.
ذوالفقاری در بخش دیگری از این نشست تاکید کرد:‌رسانه‌ها حتما اخبار امنیتی را با تائید و هماهنگی ستاد امنیت کشور منتشر کنند تا خبر خلاف واقع منتشر نشود.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا گزارشی درباره دخالت نهادهای جاسوسی یا امنیتی کشورهای خارجی داشته اید؟ خاطر نشان کرد: به جز رسانه های خارجی در این زمینه تهدیدی نداشتیم.
رئیس کمیته امنیت انتخابات کشور در مورد ساماندهی تبلیغات در فضای مجازی اظهار کرد: ایجاد کانال در فضای مجازی اشکالی ندارد اما این کار باید در یک چارچوب مشخص انجام شود. نامزدهایی که می خواهند از طریق فضای مجازی تبلیغات کنند حتما باید قراردادی را با افرادی که  تبلیغات برای آن‌ها انجام می دهند امضا کنند. زیرا ممکن است افرادی کاری خلاف قانون به نام یک نامزد انجام دهند بنابراین حتما باید یک قراردادی نوشته شود و در سامانه وزارت کشور ثبت شود. یک نسخه از این قرار داد در سامانه ای که در سایت وزارت کشور است قرار می گیرد، البته باید از وزارت ارشاد هم مجوز گرفته شود.
وی با بیان اینکه به نفع خود نامزدها است تا کسی به نام نامزدها کار خلاف قانون انجام ندهد یا خبرسازی نکند، تصریح کرد: طی اطلاعیه ای تا فردا جزئیات این کار را بیان می کنیم.
ذوالفقاری تاکید کرد : ما دنبال محدودیت در فضای مجازی نیستیم بلکه دنبال این هستیم تا مصونیت نامزدها حفظ شود و در فضای مجازی شاهد نابسامانی نباشیم.

 
عكس هاي مرتبط :
بيشتر
نسخه قابل چاپ
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir