سه شنبه 2 بهمن 1397  
 
Tuesday, January 22, 2019  
 
الثلاثاء, جمادى الأولى 16, 1440  
 
banner banner banner
آیکون منو
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
اخبار استان ها
1397/6/17 شنبه
گلایه مندی استاندار خراسان رضوی از عدم قرار گرفتن دو منطقه ویژه اقتصادی استان در لیست مناطق آزاد تجاری مصوب
استاندار خراسان رضوی نسبت به عدم قرارگیری دو منطقه ویژه اقتصادی دوغارون و سرخس در لیست مناطق آزاد تجاری مصوب از سوی مجلس شورای اسلامی گلایه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ، علی رضا رشیدیان در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان که با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی برگزار شد ، با ابراز تاسف از این موضوع گفت : دو منطقه ویژه اقتصادی سرخس و دوغارون از قدیمی ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور هستند که می توانند نقشی محوری و اساسی در صادرات و اقتصاد استان و شمال شرق کشور داشته باشند.

 وی تصریح کرد : علی رعم  همه پیگیری ها از این دو منطقه ویژه غفلت شد ، ضمن آنکه تمام مناطق آزاد تجاری و صنعتی که طی روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی مصوب شده برای استان هایی بود که حداقل یک منطقه آزاد دارند و خراسان رضوی با همه ظرفیت ها موردغفلت واقع شد.

 وی افزود : پیش از آن در شورای مناطق آزاد با حضور معاون اول رئیس جمهوری موضوع تبدیل این دو منطقه ویژه به آزاد تجاری مصوب و قرار شد دولت به لایحه مربوطه که اضافه کند اما با همه پیگیری ها این امر محقق نشد و امروز این گلایه جدی وجود دارد که با توجه به ظرفیت های استان ، چرا این امکان و فرصت برای استان دیده نشد.

وی ادامه داد : خراسان رضوی با توجه به ظرفیت های بالقوه و قرارگیری در منطقه ویژه و همجواری با دو کشور افغانستان و ترکمنستان نیازمند توجه بیشتری است.

وی افزود : با شرایط جدیدی که دشمنان این نظام در قالب تحریم ها و جنگ روانی سنگینی علیه این ملت و کشور شروع کرده اند تکانه هایی در اقتصاد ما رخ داده بویژه در بحث ارزش پول ملی که تاثیرات جدی بر جامعه گذاشته که امروز باید مورد توجه جدی قرار گیرد .

 وی تصریح کرد : باید جلوی آثار و تبعات منفی این شرایط را بویژه بر روی اقشار آسیب پذیر و ضعیف گرفته و شرایط را مدیریت کنیم .

 استاندار خراسان رضوی با تاکید بر اینکه مهمترین موضوع امروز آن است که برای حل مشکلات کنونی جامعه همه در کنار هم قرار گیریم ، گفت : اینک زمان پاس دادن مشکلات به دیگران و توپ را به زمین دیگری انداختن نیست، بلکه باید با بسیج همگانی و کار شبانه روزی و همت برای حل معضلات و مشکلات مردم اقدام کنیم .

وی با بیان اینکه این تحریم ها و جنگ روانی بر روی  شرایط اقتصاد ما آثار نامطلوبی داشته است ، گفت : چنانکه شاهد حرص برای خرید کالاها ، کمبودهای مصنوعی و احتکارها، پنهان کردن محصولات برای افزایش قیمت و بالا بردن قیمت کالاهایی که به عنوان مواد اولیه در داخل تولید می شود  و اثر مستقیم آن فشار بر روی تولید است ، می باشیم .

 وی عنوان کرد : در این میان سخت گیری هایی که شاید در عادی خوب بوده الان مناسب نیست و باید این فضا مدیریت شود مثل نیاز ما به کارتن که محیط زیست برای ورود کاغذ باطله به شدت سخت گیری می کند و این موجب می شود از ظرفیت های تولید کارتن خود نتوانیم استفاده کنیم .

 رشیدیان افزود : در این شرایط که رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری تاکید داشته و دارند که همه قوا از دولتی و حاکمیتی در کنار بخش خصوصی قرار گرفته و برای رفع مشکلات مردم و جامعه و بویژه تداوم تولید ، اشتغال و تامین زندگی و معیشت مردم گام بردارند و در واقع افزایش همراهی و هماهنگی نیاز اصلی جامعه امروز است.

 رشیدیان در ادامه با اشاره به ظرفیت های استان گفت : خراسان رضوی با دارا بودن بیش از 6 هزار و 400 واحد صنعتی و معدنی که حدود 95 درصد آنها متعلق به  بخش خصوصی هستند از استان های الگو و نمونه ای است که با بخش خصوصی توانمند توانسته نقش خود را در حوزه صنعت و معدن به خوبی ایفا کند.

وی با بیان اینکه امروز 5 هزار و 600 واحد صنعتی استان با سرمایه گذاری بالغ بر 15 هزار میلیارد تومان بیش از 188 هزار اشتغال را در خود دارد و 800 واحد فعال معدنی با 443 میلیارد تومان سرمایه گذاری در استان وجود دارد که 9 هزار و 498 نفر در آن شاغل هستند که این مجموعه به نسبت شروع انقلاب بالغ بر 19 برابر رشد دارد.

 *تکمیل 148 طرح صنعتی نیمه تمام نیازمند 525 میلیون یورو است 

 وی ادامه داد : هم اکنون 148 طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بیش از 60 درصد نیز در استان وجود دارد که حجم سرمایه گذاری آن 4 هزار و 191 میلیارد تومان است و پیش بینی اشتغال آن بیش از 15 هزار نفر می باشد.

 وی عنوان کرد : در این رابطه نامه ای به وزیر صنعت ، معدن و تجارت و بانک مرکزی ارسال شد مبنی بر اینکه برای تکمیل و تجهیز این پروژه های نیمه کاره بیش از 525 میلیون یورو از محل گشایش اعتبارات ارزی نیازاست تا این طرح ها ظرف دو سال آینده به انجام برسد .وی با بیان اینکه طی سال های اخیر در برخی واحدهای بزرگ و زیربنایی مثل فولاد در استان تحولات خوبی داشته ایم ، افزود : برنامه ریزی ها در استان برای تولید کنسانتره 17.5 میلیون تن و گندله 15 میلیون تن بوده که هم اکنون از ظرفیت صفر تولید گندله در سال 92 با واحدهای ایجاد شده به تولید 12.5 میلیون تن و در بحث کنسانتره به 7.5 میلیون تن تولید رسیده ایم که خود رکورد خوبی در حوزه فولاد است .

وی ادامه داد : طی چند ماه نخست سال با توجه به شرایط موجود ، تولیدات کاهش نیافت وتولید کنندگان با همت مضاعف واقعا در مقابل مشکلات جنگیدند.

*ایجاد 27 هزار اشتغال جدید طی پنج ماهه امسال در خراسان رضوی

 استاندار خراسان رضوی اظهار کرد : علاوه بر حفظ تولید 27 هزار اشتغال جدید در 5 ماهه امسال در استان ایجاد شد و در این مدت 933 میلیون دلار صادرات به وزن یک هزار 117 میلیون  تن انجام شد که از نظر وزنی  24 درصد و ارزشی 31 درصد  رشد دارد.

وی ادامه داد : حجم واردات هم در این مدت 128 هزار تن به ارزش 157 میلیون دلار بوده که از نظر وزنی 5 درصد و ارزشی 9 درصد رشد دارد .

رشیدیان با بیان اینکه خراسان رضوی در سال گذشته رقمی معادل 2 میلیارد دلار صادرات داشته و حجم واردات 700 میلیون دلار بوده است ، گفت : بخشی از نیاز ارزی استان در این حوزه می تواند از محل این صادرات تامین شود و باید شرایط مناسب را برای بخش خصوصی فراهم کنیم که از محل تهاتر ارزی برای صادرات و واردات با توجه به شرایط اقتصادی ونیاز جامعه تامین شود که این روزها تا حدودی این فضا ایجاد شده است.

رشیدیان گفت : خراسان رضوی در عین آنکه استانی صنعتی و معدنی است، وجود بارگاه منور رضوی موجب شده فقط در سال گذشته 31 میلیون زائر و گردشگر در این خطه داشته باشیم .

 وی عنوان کرد: امروز نیز آمار گردشگران بویژه خارجی رو به افزایش است و معمولا درزمان رشد این آمارها شایعات آزاردهنده در جامعه پخش می شود که خلاف واقعیت است و هیچ فساد سازمان یافته ای در کشور ما وجود ندارد ضمن آنکه در کشور ما برای این نوع اقدامات که خلاف شرع و قانون محسوس می شود ، قوانین محکم و سنگینی برای برخورد با آنها وجود دارد نیروهای انتظامی و اطلاعاتی ما نسبت به این فسادهای سازمان یافته بسیار دقیق و حساس هستند.

 وی تصریح کرد: طرح این موارد با هدف تخریب چهره این شهر مذهبی صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در شرایط کنونی نباید دولت را تضعیف کنیم بلکه باید همدیگر را درک کرده و برای ارتقای امنیت روانی جامعه بکوشیم.

عزیزالله اکبریان افزود: در شرایط فعلی با تفکیک وزارتخانه ها مخالف هستیم زیرا این فرآیند فقط منجر به افزایش هزینه ها برای دولت می شود، امروز تفکیک وزارتخانه ها اشتباه بزرگی است زیرا فقط هزینه ها را افزایش می دهد.

وی اظهار داشت: ما بارها به دولت گفته ایم که کمک کننده و یاری دهنده کابینه هستیم، مشکل کشور با تفکیک وزارتخانه ها حل نمی شود، باید در این شرایط همراه و همیار یکدیگر باشیم و دولت نیز از مشورت با مجلس شورای اسلامی ضرر نمی کند.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی تصمیماتی برای عبور از بحران گرفته است که به زودی عملیاتی می شود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در مورد بورس کالا و ارز اشتباهاتی صورت گرفت، تثبیت نرخ ارز کار اشتباه بود و البته همه دولتها این اشتباه را مرتکب شده اند.

اکبریان افزود: در مورد نحوه عرضه کالا در بورس نیز به زودی تصمیماتی گرفته خواهد شد که به این وضعیت سامان می بخشد.

وی اظهار داشت: مهمترین مشکل ما در شرایط کنونی، امنیت روانی جامعه است که همه ما به ناامنی روانی دامن می زنیم و با برخی مسائل بار روانی جامعه را افزایش می دهیم.

وی گفت: صدا و سیما از هر کس که حرف پوپولیستی بزند و داد و فریاد راه بیاندازد دعوت به عمل آورده و با او مصاحبه می کند، اینها امنیت روانی جامعه را برهم می زند، حتی انتشار اخبار مربوط به احتکار کالا نیز عاملی برای برهم زدن امنیت روانی جامعه است.

اکبریان افزود: با اقداماتی که انجام می دهیم، هم به تولید کننده و هم به مصرف کننده ضرر وارد می کنیم و در این میان فقط دلال سود می برد، مشکل اینجاست که همدیگر را درک نمی کنیم، هر کدام در جزیره خود نشسته و حرف خود را می زنیم.

وی اظهار داشت: در مجلس بر روی همه فعالان اقتصادی و دغدغه مندان باز است، حاضر به اصلاح قوانینی هستیم که فعالان اقتصادی اصرار بر اصلاح آنها دارند، تلاش می کنیم امنیت روانی را در جامعه ارتقا دهیم و بر مسائلی که این امنیت را برهم می زند، غلبه کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه می گویند در این شرایط اقتصادی، مجلس نیز به تعطیلات رفت، صحیح نیست زیرا هیچیک از نمایندگان مجلس تعطیلی ندارند و هر کدام در حوزه انتخابیه خود با مسائل و مشکلات متعدد سر و کار دارند، ضمن اینکه هفته آینده اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با 2 وزیر و رئیس بانک مرکزی دیدار دارند تا مشکلات کشور را حل کنند.

آرشیو
نسخه قابل چاپ
نشانی   :   تهران  -  خیابان شهید دکتر حسین فاطمی - قبل از میدان جهاد
کدپستی 1414776145    -     تلفن‌خانه   :   84861
info@moi.ir

تحت نظارت وف بومی