اداره كل امور زنان و خانواده وزارت كشور
اخبار
8787

089
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده و اعضای کارگروه زنان و خانواده استانداری های خراسان رضوی و فارس از روستای_ازغد از توابع شهر طرقبه نخستین روستای پاک استان بازدید کردند این روستا ۴۴۴ نفر جمعیت دارد و هفت شاخص عاری از بیکار، عاری از اعتیاد، عاری از بیسوادی، دوستدار کتاب، پوشش بیمه صندوق روستایی، عاری از طلاق و برخورداری از سازمانهای مردم نهاد فعال را کسب کرده است.
۱۰۰ درصد جمعیت بزرگسال روستای ازغد شاغل هستند. این مشاغل شامل باغداری، دامداری، پرورش طیور، پرورش زنبورعسل، تولید خشکبار و عرق گیری است.
 همه افراد زیر ۶۵ سال ساکن ازغد باسواد هستند، هیچ فرد معتادی در این روستا وجود ندارد و همچنین کتابخانه ای در آن دایر است که همه اهالی روستا عضو آن هستند.
 سالانه ۶۰ میلیون نفر در شهرهای طرقبه و شاندیز تردد دارند لذا سمنهای فعالی در حوزه پاکسازی محیط و حفاظت از محیط زیست در ازغد و سایر روستاهای منطقه شکل گرفته است.
 ازغد در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب مشهد، ۲۰ کیلومتری شهر #طرقبه و دامنه شمالی بینالود قرار دارد. قدمت این روستا به پیش از اسلام می رسد و وجود چندین گورستان تاریخی از جمله گورستان گبرها، سنگ مزارهای حاوی سنگ نوشته عبری و سنگ نگاره های کنار رودخانه سندی بر سابقه چندین هزار ساله ازغد است. عزاداریهای باشکوه ماه محرم از رسوم ویژه این روستا است بطوری که هیات ازغدیهای مقیم مشهد در این ایام به روستا مهاجرت و عزاداری باشکوهی برگزار می کنند. در این روستا مسجد جامعی وجود دارد که گفته می شود پی ریزی آن مربوط به پیش از اسلام است.
 ‘طرح روستای پاک’ با ابتکار دفتر امور زنان و خانواده معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی از سال ۱۳۹۶ برای نخستین بار در کشور اجرا شد. سال نخست اجرای طرح ۵۰ روستا و در سال دوم ۱۰۰ روستا در حوزه اجرایی آن قرار گرفتند.
منبع: دفتر امور بانوان و خانواده وزارت کشور
تمام حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به اداره كل امور زنان و خانواده وزارت كشور مي باشد و استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است
Copyright © 2010 Islamic Republic of Iran - Ministry of Interior's - All rights reserved.

تحت نظارت وف بومی